3 Bin Öğrencilik Okulda İki Personel İle Nasıl Hijyen Sağlanacak?

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, mevcut durumda kamu okullarında temizlik ve hijyen çalışmalarının tam olarak yürütülmesinin zor olduğunu açıkladı. Geylen, 3 bin öğrenci sayısına ulaşmış okullarımız bulunmaktadır....

Yayınlanma:
3 Bin Öğrencilik Okulda İki Personel İle Nasıl Hijyen Sağlanacak?

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, mevcut durumda kamu okullarında temizlik ve hijyen çalışmalarının tam olarak yürütülmesinin zor olduğunu açıkladı. Geylen, 3 bin öğrenci sayısına ulaşmış okullarımız bulunmaktadır. Buralarda bir iki personel ile nasıl hijyen sağlanacaktır” diye sordu.

Bilim Kurulu bir takım bilimsel değerlerle açıklama yapıyor ancak bir de ülkemizin gerçekleri var.

Mevcut durumda dahi okullarda temizlik işlerinin yürütülmesinin zor olduğunun altını çizen Genel Başkan Geylan; “Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği hijyen tedbirleri için hizmetli personeli üç katına çıkarmamız gereklidir.” dedi. Geylan; “Sağlık Bakanlığı Covid 19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi yayınlamıştı. Bu rehberde okullarda alınacak tedbirler kapsamında sınıfların 4 metrekareye bir öğrenci düşecek şekilde düzenlenmesi istendi. Bu öneri güzel ama uygulanabilir mi? MEB tip projelerine göre anaokulu ve ilkokullarda sınıflar 48 metrekare, ortaokul ve liselerde 56 metrekaredir. Bu sayıları 4 metrekareye böldüğümüzde anaokulu ve ilkokullarda azami 12 öğrenci, ortaokul ve liselerde azami 14 öğrenci olması gerekiyor. Özellikle büyükşehirlerde ve nüfusun yoğun olduğu yerlerde ikili değil, üçlü hatta dörtlü eğitime geçmeliyiz ki, 12 ve 14 rakamlarına ulaşabilelim. Bu tabi ki çok mümkün değil. Bilim Kurulu bir takım bilimsel değerlerle açıklama yapıyor ancak bir de ülkemizin gerçekleri var”

Bilim Kurulu’nun önerdiği bir diğer husus ise; öğrenci ve öğretmenlerin temas ettikleri yerlerin gün içerisinde çok sık temizlenmeseydi. Ama bakınız şuan dahi okullarımız hem temizlik malzemeleri hem de personel sayısı itibari ile rutin temizlik işlemlerini dahi yürütmekte zorlanılıyor.  Kaldı ki bu pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği hijyen tedbirleri için hizmetli personelini üç katına çıkarmamız gereklidir.” dedi.

Hükümetin ivedilikle Milli Eğitim Bakanlığı’na ek bütçe tahsis etmesi gerektiğinin önemine dikkat çeken Genel Başkan Geylan; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut kadrolu hizmetli personel sayısı 29 bindir. Bunun yanında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan protokol ile birçok okul yardımcı hizmetli personel eksiğini İş Kur’dan temin ediyor. İş Kur’dan temin edilen personel ise 1 Ekim-30 Haziran tarihleri arasında görev yapıyor. Bu sayı ise geçen yıl 92 bin’di. Ama MEB’de yaklaşık olarak 60 bin kurum var. Hatta 2-3 bin öğrenci sayısına ulaşmış okullarımız bulunmaktadır. Dolayısıyla okullarımızda yetersiz personel ile nasıl hijyen sağlanacaktır? Hükümetin ivedilikle Milli Eğitim Bakanlığı’na ek bütçe tahsis etmesi gerekiyor.” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet