30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlu olsun!

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.Alanya haber TeamMustafa ÇakarDonanma Cemiyeti ve Türk Milletinin Karakteri #donanmacemiyeti...

Yayınlanma:
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlu olsun!

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Alanya haber Team

Mustafa Çakar

Donanma Cemiyeti ve Türk Milletinin Karakteri #donanmacemiyeti #türkmilleti #donanma Bundan 110 yıl önce meydana gelen olaylar günümüzde tekrar yaşanmaktadır. Karşımızda Yunanistan ve Fransa başta olma üzere pek çok millet saf tutmuş durumda. Vatan sevgisi ve şanlı zaferlerin, Türk milletinin karakteri olduğunu tekrar göstereceğimize inancımız tamdır. Bu güzel zafer gününde "BAĞIŞ" yazıp 1987'ye mesaj atarak sizde TSK Güçlendirme Vakfına 10 TL bağış yapabilir ve memleketimizin aydınlık geleceğine ortak olabilirsiniz. Unutmayalım TSK Hepimizin! Daha fazla bağış yapmak isteyenler aşağıdaki linkten TSKGV internet sayfasını ziyaret edebilirler.

TSK GÜÇLENDİRME VAKFI İnternet Adresi:

https://www.tskgv.org.tr/

Donanma Cemiyeti Donanma Cemiyeti, gerçek adıyla Donanma-yı Osmanî Muavenet-i Millîye Cemiyeti, 19 Temmuz 1909'da Yağcızade Şefik Bey isminde bir tüccarın öncülüğünde kurulan, halktan ve sivil kurumlardan maddi yardım elde edip Osmanlı Donanması'nı güçlendirmeyi amaçlayan bir kurumdur. Kuruluşu I. Dünya Savaşı yaklaşırken, Osmanlı Donanması'nın büyük devletlerin donanmalarından geride kalması, buna rağmen donanmasına önem verememesi Donanma Cemiyeti fikrini oluşturdu. Yunanistan'ın da kuvveti üç beş zırhlıya bedel Averoff Kruvazörü'nü alması halkta endişeye yol açtı ve derneğe katılım arttı. İstanbul'da kurulan dernek bir süre sonra Anadolu'ya ve yurtdışına yayıldı. Her tarafta öğrencilerin, tüccarların, esnafların, askerlerin ilgi odağı oldu. Halk tarafından örgütün bu kadar benimsenmesi, Sultan Reşat'ın ilgi duymasına yol açtı. Padişah derneği korumasına alıp maddi katkı sağladı. Sultan Reşat'ın emriyle cemiyete katkı sağlayanlara teşekkür belirtisi olarak "Donanma İane Madalyası" adında bir madalya verilmesi kararlaştırıldı. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Bahriye Nezareti'ne katılan dernek, bir süre sonra 2 Nisan 1919 günü kapatıldı. Faaliyetler İlk olarak Averoff'a denk olması için Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis zırhlıları alındı.Bu gemiler Balkan Savaşları'nda savaştı. Cemiyet 1912'de Alman s.165 Sınıfı Yadigar-ı Millet, Muavenet-ı Milliye, Numune-i Hamiyet ve Gayret-i vataniye muhripleri aldı. Gittikçe büyüyen cemiyet 1912'de İngiltere'ye Sultan Osman ve Reşadiye isimli iki büyük dretnot siparişi verdi. İngiltere'nin ücreti ödenen bu gemilere el koyması I. Dünya Savaşı öncesi toplumda İngiliz karşıtı tepki yarattı.

[embed]https://youtu.be/v4_Qtvz_QJ4[/embed]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet