4 Şubat Dünya Kanser günü

Dünya Kanser Günü’nde Prof.

Yayınlanma:
4 Şubat Dünya Kanser günü

Dünya Kanser Günü’nde Prof.Dr. Berrin Pehlivan’dan dikkat çeken uyarı:

“UYGUNBESLENME VE SPOR KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR”

Kanserinkalıtsal değil kalp, şeker, tansiyon gibi bir kronik hastalık olduğunu söyleyenRadyasyon Onkolojisi Uzmanı Bahçeşehir Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi AnaBilim Dalı Öğretim ÜyesiProf. Dr. Berrin Pehlivan “Aslında kanserideğil, kanser olmamayı konuşmak gerek. Çünkü engellenebilir bir hastalık” dedi.

Prof. Dr. Berrin Pehlivan toplumda halen ‘amansız'hastalık olarak görülen ve korkulan kanserin aslında bir kronik hastalıkolduğunu belirtti. Pehlivan, son 20 yıldır dünyanın dört bir yanında kansertedavi eden bir doktor olarak “Kanser olmayı engelleyebiliriz çünkü kanserlerinsadece yüzde 10-15'i kalıtsal. Geri kalanı bizim yaşam tarzımız, yanlışalışkanlıklarımızla ilgili bir durum” diyor.

Pehlivan, “Bizler bazen vücudumuzdakideğişiklikleri fark ediyoruz ancak kanser tanısı almaktan korktuğumuz için doktorabaşvurmuyoruz. Oysa erken dönemde başvurup tedavi edilse işler çok değişecek.Hem tedavi edilme, hastalıklardan kurtulma oranı artacak hem de belki çok dahaküçük tedavilere maruz kalacaklar ve hayat kaliteleri belki de hiçetkilenmeyecek. Ancak kanser olmamak, kansere karşı gerekli tedbirleri almaktedavi edilmekten daha kolay. Uygun beslenme ve spor büyük oranda koruyuculuksağlıyor” dedi.

Sağlıklı kalmak ve sağlıklı yaşamreçeteleri kişiye özel olmalı

Kanserlerin yüzde 60’ının yeterli vedengeli beslenerek, spor yaparak, sigara ve alkolden uzak durarak ve kaliteliuyuyarak engellenebildiğini söyleyen Prof. Dr. Berrin Pehlivan sözlerine şöyledevam etti: “Yeterli ve dengeli beslenme, uyku, spor, sigara ve alkolden uzakdurma ve stresi yönetebilme sağlıklı yaşamın 5 ana maddesi. Stressiz bir hayatmümkün değil. Ancak stresi hayat şekli haline getirmek, kronikleştirmek birçokhastalığı tetiklediği gibi kanserin de hızla ortaya çıkmasına ya danüksetmesine neden olabilir. Nasıl besleneceğimiz, nelere ihtiyaç duyduğumuzkişiye özel olmalı. Nasıl ki özel hayatımızda kendimizi özel hissetmekistiyorsak sağlıklı kalmak ve sağlıklı yaşam reçeteleri de bize özel olmalı.Yapacağımız genetik testler ve kan testleri, alışkanlıklarımızı veihtiyaçlarımızın detaylı bir fiziki muayeneyle doktor tarafındandeğerlendirilmesiyle bize özel reçeteler çıkarılmalı. Buna göre hayatımızyönlendirilmeli. Sonuç olarak; kanser olmamak için öncelikle yaşam tarzımızıdüzenlememiz gerekiyor”


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet