65 Yaş Üstü Hangi Aktiviteler Yapılmalı ?

Pandemi nedeniyle özgürlükleri ve hareketleri kısıtlanan 65 yaş üstü insanlar, ruh ve beden sağlıklarını korumakta zorlanıyorlar. Antrenör, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, “Hareketsizlik yaşlılığı hızlandırıp ömrü kısaltır....

Yayınlanma:
65 Yaş Üstü Hangi Aktiviteler Yapılmalı ?
Pandemi nedeniyle özgürlükleri ve hareketleri kısıtlanan 65 yaş üstü insanlar, ruh ve beden sağlıklarını korumakta zorlanıyorlar. Antrenör, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, “Hareketsizlik yaşlılığı hızlandırıp ömrü kısaltır. Bu yüzden 65 yaş üstü insanların her şart altında fiziksel aktivitelerini artırması gerekiyor. İleri yaşta olanlara, haftanın 5 günü 30 dakikalık orta şiddetli yürüyüşleri öneriyoruz. Yaşlılar, bahçe işleri yapmaktan bisiklet binmeye, torunlarla parkta zaman geçirmekten hayvan gezdirmeye kadar birçok aktiviteyi hayatlarına dahil etmeliler” diyor.
Yaşlılık, yaşamın belki de en zor evrelerinden biri… İnsan yaşlandıkça daha çok bakıma, sevgiye ve şefkate ihtiyaç duyar. Yaşlılık, insan olmanın değişmez bir kanunu olsa da yaşlılığı geciktirmek ya da kaliteli bir yaşlılık dönemi geçirmek için yapılması gerekenler var. Bunların başında da olabildiğince daha fazla hareket etmek geliyor. Oysa pandemi döneminde alınan tedbirler, 65 yaş üstü insanların bırakın hareket etmesini evden çıkmasını engelledi. Süreç uzadıkça yaşlıların kaygıları artıyor; ruh ve beden sağlıkları bozuluyor. Hareketli bir yaşama göre programlanan insanoğlunun her yaşta ve her koşulda mutlaka yapabileceği fiziksel aktiviteler var. Antrenör, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, fiziksel
aktivitenin ömrü uzatıp yaşlanmayı geciktirdiğini belirtiyor. “Ne ileri yaş, ne de kronik hastalıklar fiziksel aktiviteye engel değildir” diyen Kaplan, “Hareketsizlik ömrü kısaltır; daha erken yaşlanmaya neden olur. Hareket eksikliği yaşlanma sürecini oluşturan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır; kronik hastalıkların daha erken yaşlarda görülmesini sağlar. Kısacası yaşlılığı hızlandırıp yaşam süresini kısaltır. Bu yüzden 65 yaş üstü insanların fiziksel aktivitelerini artırması gerekiyor. Belirli yaşın üzerinde olanlar yapacakları aktivitenin yoğunluğunu, tipini ve süresini mutlaka hekimlerine danışarak belirlemeli” diyor.
Haftanın 5 Günü Orta Şiddetli Yürüyüş
Esranur Kaplan, ileri yaşlardaki insanlar için en çok önerilen aktivitenin yürümek olduğunu belirterek, “Yaşlıların sık dinlenerek yapacakları yürüyüşlerle fiziksel aktivitelerini artırmaya başlayabileceklerini söyleyen Kaplan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Haftanın 5 günü 30 dakikalık orta şiddetli yürüyüşleri öneriyoruz. Çarşı-pazar alışverişleri kısa mesafeden yapılıyorsa, yürüyerek yapabilirler. Alışverişler için uzak mesafeye gidiliyorsa toplu taşımadan 1-2 durak önce inip yürüyebilirler. Asansör yerine merdiven inip çıkmak da faydalı olacaktır. Ayrıca yaşlılarımız arkadaşlarıyla evde değil dışarıda buluşup birlikte yürüyüşler yapabilirler. Bu hem ruh hem de beden sağlıklarına yapacakları en önemli yatırımlardan biridir” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet