ABD Başkanı Biden'ın Rusya'nın Ukrayna'ya Yönelik Sebepsiz ve Haksız Saldırısına İlişkin Açıklamaları

Biden yaptığı açıklamada; "Rus ordusu, herhangi bir provokasyon, gerekçe ve zorunluluk olmaksızın Ukrayna halkına vahşi bir saldırı başlattı.

Yayınlanma:
ABD Başkanı Biden'ın Rusya'nın Ukrayna'ya Yönelik Sebepsiz ve Haksız Saldırısına İlişkin Açıklamaları

Biden yaptığı açıklamada; "Rus ordusu, herhangi bir provokasyon, gerekçe ve zorunluluk olmaksızın Ukrayna halkına vahşi bir saldırı başlattı." ifadelerine yer verdi.

Açıklamasının devamında ise; "Bu önceden tasarlanmış bir saldırıdır. Vladimir Putin, benim gibi – başından beri söylediğimiz gibi – bunu aylardır planlıyor. 175.000'den fazla asker ve askeri teçhizatı Ukrayna sınırındaki mevzilere taşıdı. Kan kaynaklarını yerine yerleştirdi ve niyetleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatan bir sahra hastanesi inşa etti. ABD'nin, Müttefiklerimizin ve ortaklarımızın, karşılıklı güvenlik kaygılarımızı diyalog yoluyla ele almak ve gereksiz çatışmalardan kaçınmak ve insanların acı çekmesini önlemek için gösterdiği her iyi niyetli çabayı reddetti. aftalardır bunun olacağına dair uyarıda bulunuyoruz. Ve şimdi büyük ölçüde tahmin ettiğimiz gibi gelişiyor." şeklinde konuştu.

Biden daha sonra ise saldırılarla ilgili olarak; "Geçtiğimiz hafta, Ukrayna'nın doğusunda Rus destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen bölge olan Donbas'ta top atışlarının arttığını gördük. Rusya ve Rus hükümeti Ukrayna'ya karşı siber saldırılar gerçekleştirdi. Moskova'da sahnelenen bir siyasi tiyatro gördük - Ukrayna'nın Rusya'yı işgal etmek ve Rusya'ya karşı bir savaş başlatmak üzere olduğu, Ukrayna'nın kimyasal silah kullanmaya hazır olduğu, Ukrayna'nın bir soykırım işlediğine dair tuhaf ve asılsız iddialar - hiçbir kanıt olmadan. Egemen Ukrayna topraklarında tek taraflı olarak iki yeni sözde cumhuriyet yaratmaya çalışırken uluslararası hukukun açık bir ihlalini gördük. Ve tam da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi işgali savuşturmak için Ukrayna'nın egemenliğini savunmak üzere toplandığı anda, Putin savaşını ilan etti. Birkaç dakika içinde, Ukrayna'daki tarihi şehirlere füze saldırıları başladı. Ardından hava saldırıları geldi, ardından tanklar ve birlikler içeri girdi." şeklinde konuştu.

Biden tüm dünyaya karşı şeffaf olduklarını ise şu ifadelerle dile getirdi; "Dünyaya karşı şeffaf olduk. Putin'in ne yaptığı konusunda hiçbir karışıklık veya örtbas olmaması için Rusya'nın planları ve siber saldırıları ve sahte bahaneler hakkında gizliliği kaldırılmış kanıtları paylaştık. Saldırgan Putin'dir. Putin bu savaşı seçti. Ve şimdi sonuçlarına o ve ülkesi katlanacak."

Biden konuşmasının devamında Rusya'ya karşı uygulanacak tüm yaptırımlarla ilgili olarakta; "Bugün, Rusya'ya nelerin ihraç edilebileceğine ilişkin ek güçlü yaptırımlara ve yeni sınırlamalara izin veriyorum. Bu, Rus ekonomisine hem anında hem de zamanla ciddi maliyetler getirecektir. Bu yaptırımları, Rusya üzerindeki uzun vadeli etkiyi en üst düzeye çıkarmak ve ABD ve Müttefiklerimiz üzerindeki etkisini en aza indirmek için bilerek tasarladık. Açık olmak istiyorum: Amerika Birleşik Devletleri bunu tek başına yapmıyor. Aylardır küresel ekonominin yarısından fazlasını temsil eden bir ortaklar koalisyonu kuruyoruz. Yanıtımızın ortak etkisini artırmak için Fransa, Almanya, İtalya'nın yanı sıra Birleşik Krallık, Kanada, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğerleri dahil olmak üzere Avrupa Birliği'nin yirmi yedi üyesi. Daha bu sabah G7 liderleriyle konuştum ve tam bir anlaşma içindeyiz. Küresel ekonominin bir parçası olmak için Rusya'nın Dolar, Euro, Sterlin ve Yen cinsinden iş yapma kabiliyetini sınırlayacağız. Bunu yapma yeteneklerini sınırlayacağız. Rus - Rus ordusunu finanse etme ve büyütme yeteneğini engelleyeceğiz. Büyük empoze edeceğiz ve yüksek teknolojili bir 21. yüzyıl ekonomisinde rekabet etme yeteneklerini bozacağız. Eylemlerimizin, bugün erken saatlerde tarihin en düşük seviyesine ulaşan Rusya'nın para birimi Ruble üzerindeki etkisini zaten gördük. Ve Rus borsası bugün düştü. Rus hükümetinin borçlanma faizi yüzde 15'in üzerinde arttı. Bugünkü eylemlerde, birlikte yaklaşık 1 trilyon dolarlık varlığa sahip olan Rus bankalarına yaptırım uyguladık. Rusya'nın en büyük bankasını - Rusya'nın bankacılık varlıklarının üçte birinden fazlasını elinde tutan bir banka - ABD finans sisteminden kestik. Ve bugün, dört büyük bankayı daha engelliyoruz. Bu, Amerika'da sahip oldukları her varlığın dondurulacağı anlamına geliyor. Buna, 250 milyar dolarlık varlığa sahip Rusya'nın en büyük ikinci bankası olan V.T.B. de dahildir. Söz verdiğimiz gibi, yaptırım uygulayan Rus elitleri ve aile üyeleri listesine biz de yaptırım uyguluyoruz. Salı günü söylediğim gibi, bunlar Kremlin'in politikalarından kişisel olarak kazanç sağlayan insanlar ve acıyı paylaşmaları gerekiyor. Yolsuz milyarderlere karşı yapılan bu atamaların ritmini önümüzdeki günlerde sürdüreceğiz. Salı günü, Rus hükümetinin ABD'li veya Avrupalı ​​yatırımcılardan para toplamasını engelledik. Şimdi, aynı kısıtlamaları Rusya'nın en büyük devlete ait işletmelerine, yani varlıkları 1,4 trilyon doları aşan şirketlere uygulayacağız. Rusya'nın ekonomisinin stratejik sektörleri için finansmana ve teknolojiye erişimini sıkarken ve önümüzdeki yıllarda endüstriyel kapasitesini düşürürken, eylemlerimizin en güçlü etkilerinden bazıları zamanla ortaya çıkacaktır. Eylemlerimiz ile Müttefiklerimizin ve ortaklarımızın eylemleri arasında, daha fazlasını keseceğimizi tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet