ABD makro veri akışı: Kasım enflasyonu ve işsizlik başvuruları

ABD’de Kasım ayında manşet TÜFE aylık bazda %0,2 artarken, yıllık bazda %1,2 artış gösterdi. Gıda ve enerji gibi volatil kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %1,6 artış oranları görülüyor. Piyasa beklentileri manşet TÜFE’de aylık ve yıllık %0,1 ve %1,1, çekirdek TÜFE’de ise aylık ve yıllık %0,1 ve %1,8 şeklindeydi. Tüm kalemlerdeki artış oranları geniş tabana yayılmış görünüyor.

Alt kalemlere baktığımızda; gıda endeksi, Ekim’deki %0,2’lik artışın ardından Kasım’da %0,1 düştü. Genelde evde tüketilen gıda grubunun fiyatları düşerken, ev dışı gıdada görülen küçük artış bunu biraz dengelemiş görünüyor. Doğal gaz ve elektrik endekslerindeki artışlar, benzin endeksindeki düşüşü fazlasıyla telafi ettiğinden, enerji endeksi Kasım ayında yükseldi. Enerji endeksi, Kasım ayında üst üste dördüncü artışla %0,4 arttı. Doğalgazda %3,1, elektrik fiyatlarında %0,5 artış var. Kasım ayında evden uzakta konaklama, ev eşyaları, eğlence, giyim, havayolu ücretleri ve motorlu taşıt sigortası endeksleri arttı. Kullanılmış otomobiller ve kamyonlar, tıbbi bakım ve yeni araçlar için endekslerin tümü ay boyunca düştü.

FOMC’nin Aralık ayı rehberliği açısından gelen verilere baktığımızda, geçici ivme sürdürülmedikçe Fed’in tepki vermesi mümkün değil. Güçlü talebin yeni satışları desteklemesi ile Kasım ayı PMI verileri özel sektör satış fiyatlarında önemli bir artışa işaret etti. Bu nedenle, enflasyon oranının 4Ç20 ortalarında artış gösterdi. Politika yapıcılar, enflasyonda %2’yi artık ortalama oran olarak değerlendirecekler ve bu tip bir enflasyon artışı için talepteki ivmelenmenin devamlı olması gerekli. Mali teşvikler gelse bile, sürekli gelirin olmadığı bir ortamda para döngüsü eski hızına gelmeyecek, çünkü yardımların tamamı harcanmayacak ve azaltılan tasarrufların yerine konacaktır. Fiyat artış hızı, ilkbaharda pandeminin patlak vermesinden önce görülen hızın altında kalarak Fed’in kartlarını genişleme yönünde oynamasına meydan verecektir.

5 Aralık’ta sona eren haftada, ilk işsizlik başvuruları rakamı, bir önceki haftanın revize edilen seviyesinden 137.000 artışla 853.000 oldu. Bir önceki haftanın seviyesi 4.000 artırılarak 712.000’den 716.000’e yükseltildi. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize ortalamasına göre 35.500 artışla 776.000 oldu. Covid nedeniyle kapanmalar, başvuru seviyelerini yeniden artırmış görünüyor ve bu istihdam piyasası için iyi bir sinyal değil.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Haber Editör
| [email protected] | Website | + Diğer Haberler