Alanya Üniversitesi'nden yeni stratejik plan!

Alanya Üniversitesi, 2024-2028 dönemi Stratejik Planını duyurdu. Rektör Prof. Dr. Mesut Güner'in liderliğinde yapılan toplantıda, üniversitenin gelecek dönemde hedeflediği yenilikler ve açılması planlanan yeni bölümler tanıtıldı.

Yayınlanma:
Alanya Üniversitesi'nden yeni stratejik plan!

Alanya Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, 2024-2028 döneminin stratejik planını katılımcılara aktardı. Üniversitenin 2011’de kurulmasından bu yana misyonunun, bölgenin doğal, kültürel, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Güner; çağdaş teknolojiye hâkim, yüksek nitelikli eğitim, öğretim, araştırma ve uygulama programlarıyla kentsel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Alanya Üniversitesi’nin, çok kültürlü, uluslararası, öncü ve örnek bir üniversite olma vizyonuyla yola çıktığını ve bu vizyonu temel hedef olarak benimsediğini aktaran Prof.Dr. Mesut Güner, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Üniversite olarak öncelikli hedefimiz, çok yönlü düşünce yapısına sahip, liderlik ve problem çözme becerilerini geliştirmiş, takım çalışmasına yatkın, analitik ve sentetik düşünme kabiliyetleri edinmiş, açık ve ikna edici bir şekilde düşüncelerini ifade edebilen, kültürel zenginlikleri içeren uluslararası ilişkiler kurabilen bireyler yetiştirmektir. Vizyonumuz; ulusal ve Uluslararası alanda yenilikçi ve öğrenci odaklı öğrenme yaklaşımlarını kullanan, toplumsal yararı gözeten, geleceği şekillendirmek üzere teknolojiyi yakından takip eden çağdaş ve öncü bir üniversite olmaktı."

ALANYA ÜNİVERSİTESİ’NDE AÇILMASI PLANLANAN YENİ PROGRAMLAR

Alanya Üniversitesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Rektör Prof. Dr. Mesut Güner, üniversitenin akademik teşkilat şeması, yeni açılması planlanan bölümler hakkında bilgiler verdi. Rektör Prof. Güner, “İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde, öğrencilere geniş bir perspektif sunacak olan İşletme (Türkçe-İngilizce), Yönetim Bilişim Sistemleri (Türkçe) ve Psikoloji bölümlerini başlatmayı planlıyoruz. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde, bireylerin sağlıklı yaşam biçimlerine katkı sağlayacak Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programlarını açmayı hedefliyoruz. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde, çağımızın ihtiyaçlarına uygun olarak İç Mimarlık, Yazılım Mühendisliği, Siber Güvenlik Mühendisliği ve Mimarlık (Türkçe) programlarını sunmayı planlıyoruz. Meslek Yüksek Okulumuzda ise, sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak birçok alanda yeni programlar açarak hem öğrencilere hem de Alanya ilçesine katkı sunmayı amaçlıyoruz. Açılacak bölümlerdeki kontenjan önerimiz 40 öğrenciyle sınırlı olacak olup, bu sayede öğrencilere daha fazla bireysel ilgi ve destek sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTENİN YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 83 ARTTI”

Deneyimli ve alanında uzman öğretim kadrosu ile öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunulduğuna dikkat çeken Rektör Güner, üniversitede artan öğrenci topluluklarının, sosyal aktiviteler ve önemli organizasyonlar ile hem üniversitenin hem de Alanya’nın gelişmesine katkıda bulunduğuna dikkat çekti. Halihazırda üniversitede 12 öğrenci topluluğunun bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Güner, ÖSYM kontenjanlarındaki doluluk oranının yükseldiğini hatırlattı. Üniversitedeki yabancı öğrenci sayılarının bölüm ve dağılımı hakkında da konuşan Güner, 2022 yılında üniversitede okuyan yabancı öğrenci sayısında yüzde 83’lük artış gerçekleştiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet