Milli Eğitim Bakanlığından son dakika kararı! İlkokullarda sınavlar olmayacak

Öğrenciler 11 Eylül 2023 Pazartesi günü itibariyle yeni eğitim öğretim dönemine başlarken, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da kritik kararlar gelmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni kararları açıklandı. Yeni eğitim öğretim döneminde ilkokul 1,2, 3 ve 4. sınıflarda sınav yapılmayacak. Yani artık öğrenciler için değerlendirme sınavları olmayacak.

Yayınlanma:
Milli Eğitim Bakanlığından son dakika kararı! İlkokullarda sınavlar olmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınan son dakika kararları ile birlikte ölçme değerlendirme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan bu değişikliğin ardından ilkokulda sınav uygulamasına artık son verildi. Okul öncesi, ilkokul 1. 2. 3. ve 4. Sınıf öğrencileri için yeni dönemde sınav yapılmayacak. Öğretmenler öğrencilerin durumunu, sosyal gelişiminin takibi ve akademik durumuna ilişkin takip sistemi üzerinden değerlendirecek.

UZMANLARDAN DEĞERLENDİRME

Uzmanlar ise konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Ankara Üniversitesi'nden Profesör Doktor Ertan Gökçe yaptığı açıklamada ilkokul 1. ve 2. Sınıflar için sınav uygulamasının kaldırılmasının olumlu olduğunu belirterek ancak 3. ve 4. sınıflarda yapılması gerektiğini savundu. Öğrencilerin sınav olmadığı için dersleri önemsememe durumu olabileceğini belirten Gökçe, ortaokuldaki sınav sürecine hazırlık açısından da son 2 yıl sınav olmasının olumlu olabileceğini dile getirdi.

SINAVLAR NEDENİYLE ÖĞRENCİLERİN KAYGISI ARTIYOR

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi final Profesör Doktor Hülya Güvenç ise sınavların öğrencilerin kaygılarını artırdığını dile getirdi. Ayrıca Sınav kaygısı nedeniyle sosyal ve duygusal gelişimin de ihmal edildiğini belirten Güvenç, Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı kararı olumlu karşıladığını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet