Alanya Üniversitesi'nden Engellilik Farkındalığı İçin Özel Etkinlik

Alanya Üniversitesi, Engelli Öğrenci Koordinatörlüğü ve Patika Öğrenci Topluluğu iş birliğiyle 'Dünya Engelliler Günü'ne özel bir farkındalık paneli gerçekleştirdi. Panelde, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımı ve engellerin ortadan kaldırılması üzerine önemli konular ele alındı.

Yayınlanma:
Alanya Üniversitesi'nden Engellilik Farkındalığı İçin Özel Etkinlik

Alanya Üniversitesi, ‘Dünya Engelliler Günü'ne özel bir etkinlik düzenledi. Engelli Öğrenci Koordinatörlüğü ve Patika Öğrenci Topluluğu'nun iş birliğiyle düzenlenen farkındalık paneli, Şebnem Köseoğlu Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Panele, Alanya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mesut Güner, Patika Derneği Onursal Başkanı Can Direkçi, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Atalay Güzel, Dr. Öğretim Üyesi Erdem Demir, Öğretim Görevlisi Ayşe Şebnem Tekin, Öğretim Görevlisi Alev Doğan ve Engelli Bilek Güreşi Sporcusu Armağan Nebi Tirtikoğlu katıldılar.

“FARKINDALIK HER GÜN OLMALI”

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mesut Güner, ‘Dünya Engelliler Günü'nde toplumsal bir farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını vurguladı. Engellilerin toplumda tam ve etkili bir şekilde yer alabilmeleri için erişilebilirlik, eğitim ve istihdam gibi alanlarda iyileştirmeler yapılmasının önemine değindi. Engelli bireylerin potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak ve eşit fırsatlar sunmak adına bilinçlendirme çalışmaları ve destek programlarının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Güner, Alanya Üniversitesi’nin YÖK turuncu bayrak sahibi, engelsiz bir kurum olduğunu vurgulayarak, engelli öğrencilerin eğitim sürecine tam ve etkili bir şekilde katılımını sağladıklarını belirtti. Güner, konuşmasında engellilerin karşılaştığı zorluklara da değindi. Toplumun genelinde kalıcı bir değişim yaratmak için sürekli çaba harcanması gerektiğini vurgulayan Güner, engellilik konusundaki farkındalığın sadece özel günlerde değil, yılın geri kalan zamanlarında da devam etmesi gerektiğini belirtti.

“FİZİKSEL VE İLETİŞİMSEL ENGELLER ORTADAN KALDIRILMALI”

Rektör Güner'den sonra kürsüye Patika Derneği Onursal Başkanı Can Direkçi çıktı. Patika Derneği’nde 15 yılda gerçekleştirdikleri çalışmaları özetleyen Direkçi, derneğin engelli bireylerin yaşamlarına dokunarak, onları engellerden arındırarak sağlıklı bir yaşam sürmeleri için birçok önemli çalışma yürüttüğünü vurguladı. Direkçi, dernek olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlerin engelli bireylerin hayat kalitesini artırmaya yönelik olduğunu belirterek, toplumda farkındalık oluşturmayı ve engelli bireylerin toplumsal yaşama daha etkin katılımlarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Direkçi, "Engelsiz bir toplum için çaba harcamak, hepimizin sorumluluğudur. Patika Derneği olarak bu sorumluluğun bilinciyle hareket ediyor ve engelli bireylerin hayatlarına dokunmaya devam ediyoruz. Engelli bireylerin isteği, kendilerine fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır. Engellileri toplumdan uzak tutan fiziksel ve iletişimsel engelleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Engellilerimize mesleki eğitim vermek, iş bulmak, toplum içerisinde saygın bir konuma gelmelerini sağlamak toplumun ortak sorunudur. Hayatı engelliler için kolaylaştırması gerekenler, empati kuramadıkları için engellilerin hayatlarını çekilmez hale getiriyor. Alanya Üniversitesi ve Patika Derneği arasında çok önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Ortak projeler üretildi ve etkinliklere imza atıldı. Alanya Üniversitesi’nin engelsiz bir üniversite olarak farkındalık oluşturulması diye konuştu.

“ENGELLİLER ACINACAK İNSANLAR DEĞİL”

Dünya Engelliler Günü Farkındalık Paneli'nde, Engelli bilek güreşi sporcusu Armağan Tirtikoğlu, söz alarak yaşam öyküsünü ve mücadelesini paylaştı. Tirtikoğlu, 20 yaşında geçirdiği bir trafik kazasında bir bacağını kaybetmesine rağmen, bilek güreşi sporu ile hayata tutunduğunu ve zor günleri atlatmayı başardığını söyledi. Sözlerine, yaşadığı zorlu süreci anlatarak devam eden Tirtikoğlu, “Spor sayesinde içsel bir güç buldum ve kendi yeteneklerimi keşfettim. Birçok derece ve madalya kazanarak engellilerin aslında acınacak durumda olmadığını gösterdim. Biz aslında acıma duygusunu değil, anlama duygusunu bekliyoruz. Hep birlikte engelleri aşabilir ve toplumda daha anlayışlı bir ortam yaratabiliriz" ifadelerini kullandı.

“SPOR ENGELLİLERİN HAYATINI DEĞİŞTİRİYOR”

Gazi Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Nevin Aysel Güzel, Dubai'den telekonferansla panelde önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Güzel, engelli bireylerin hayata tutunmuş rol modellere ihtiyaç duyduklarını, bu ihtiyacın spor ile karşılanabileceğine dikkat çekti. Sporun engelli bireylerin yaşamlarını olumlu yönde etkileyebilecek güçlü bir araç olduğunu söyleyen Güzel, “Spora katılan engelli bireyler dış dünya ile daha kolay entegre oluyorlar. Şehirler gerçekten engelli dostu mu? Bunun yerel yönetimlerce tartışılması, tartışmakla kalınmamalı adım atılması gerekiyor. Spor, engelli bireylerin hayatında çok ciddi değişim ve gelişime katkı sağlıyor” dedi.

AKADEMİSYENLER SUNUM YAPTI

‘Dünya Engelliler Günü Farkındalık Paneli'nin son bölümünde Alanya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erdem Demir, Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Şebnem Tekin ve Fizyoterapi Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Alev Doğan, kendi alanlarıyla ilgili önemli sunumlar gerçekleştirdi. Dr. Öğretim Üyesi Erdem Demir, panelde Türkiye ve dünya genelinde engellilerin fizyoterapistlere erişimini ele aldı. Dünyada engellilerin ve rehabilitasyona ihtiyacı olan bireylerin, direkt olarak fizyoterapistlere erişiminin, Türkiye’deki engellilerin fizyoterapistlere erişiminden çok daha kolay olduğu gerçeği üzerinde durdu. Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı yönetmelik değişiklikleriyle fizyoterapiye ihtiyacı olan engelli bireylerin ve hastaların, fizyoterapistlere erişiminin hem özel sektörde hem kamu sektöründe önünün açılması gerektiğini söyledi. Öğretim Görevlisi Ayşe Şebnem Tekin ise, amputelerde kullanılan protezler konusunda bilgiler verdi. Panelin son sunumunu gerçekleştiren Öğretim Görevlisi Alev Doğan, robotik teknolojilerin engellilik üzerine kullanımı hakkında önemli bilgiler paylaştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet