Alanya'da Motosiklet Kullanıcılarına kötü haber! Sınırlama getirildi

Alanya'da binlerce motosiklet sürücüsünü etkileyen yeni bir yasa, ikinci el motosiklet satışlarına sınırlama getiriyor. Artık, motosiklet sahipleri de otomobil kullanıcıları gibi 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasını aşmadan ikinci el motosiklet satışı yapamayacak.

Yayınlanma:
Alanya'da Motosiklet Kullanıcılarına kötü haber! Sınırlama getirildi

Alanya'da, motosiklet sahiplerini yakından ilgilendiren bir düzenleme hayata geçirildi. Binlerce sürücünün tercih ettiği motosikletlerin ikinci el satışlarına yönelik yeni bir yasa, Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu düzenleme ile birlikte, otomobillerde uygulanan 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı, artık motosiklet satışlarını da kapsayacak.

Türkiye genelinde ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçları geçmesi ve stokçulukla mücadele adına alınan önlemler kapsamında, Ticaret Bakanlığı'nın motosiklet satışlarına getirdiği yeni kısıtlama, sektörde önemli bir değişikliği beraberinde getiriyor. Motosiklet sahipleri, ikinci el motosikletlerini satarken artık 6 ay içinde ve 6 bin kilometreyi aşmadan satış gerçekleştirebilecek.

Ticaret Bakanlığı, 'İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapılarak motosikletlerin pazarlaması ve satışının '6 ay, 6 bin kilometre' kısıtlaması kapsamına alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, otomotiv sektöründe tüketici mağduriyetlerini ortadan kaldırmak ve sektörde adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısını tesis etmek üzere birçok düzenlemenin yürürlüğe konulduğu ve ülke genelinde denetim faaliyetleri yürütüldüğü belirtildi. Söz konusu çalışmaların neticesi olarak otomotiv piyasasında arz ve talebin dengelendiği ve vatandaşların sıfır ve ikinci el araca ulaşmasının kolaylaştığı aktarıldı.

"STOKÇULUK YAPANLARA 18 MİLYON TL CEZA UYGULANDI"

Son dönemde motosiklet piyasasında spekülatif fiyat artışları şikayetlerine yönelik Ticaret il müdürlükleri ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından denetimler yürütüldüğü belirtilerek, "Bu kapsamda, stokçuluk yaptıkları gerekçesiyle motosiklet ticaretiyle iştigal eden 4 işletmeye Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu eliyle yaklaşık 18 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır. Bununla birlikte taşıtların, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasını yasaklayan düzenlemeye aykırı davranan motosiklet ticaretiyle iştigal eden 34 işletmeye, yaklaşık 3 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır.

İKİNCİ EL MOTOSİKLET SATIŞINA '6 AY 6 BİN KM' KISITLAMASI

Son olarak 13 Aralık 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'te değişiklik yapılarak motosikletlerin pazarlaması ve satışı da '6 ay, 6 bin kilometre' düzenlemesi kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda, 1 Temmuz 2024 tarihinden önce, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen motosikletlerin pazarlaması ve satışı doğrudan ya da dolaylı olarak yapılamayacaktır. Ayrıca, 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırılık teşkil eden ticari faaliyet kapsamındaki satışların, noterlikler nezdinde engellenmesi uygulamasına motosiklet satışlarının da dahil edilmesine karar verilmiştir" denildi.

ALANYA'DA MOTOSİKLET SAHİPLERİ KARA KARA DÜŞÜNMEYE BAŞLADI

Turizm sezonunun bitmesi ve kış aylarının gelmesi ile birlikte, hem ekonomik sıkıntılar hem de kış aylarında motosikletin daha az kullanılması sebebi ile Alanyalılar motosikletlerini satma düşüncesindeydi. Bu yönetmelikle birlikte artık kurala uymayanlar motosikletlerini satamayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet