Çıplaklı ismi nereden geliyor?

Alanya'nın ismiyle şaşırtan mahallelerinden biri olan Çıplaklı Mahallesi'nin ismi nereden geliyor? Hikayesi nedir?

Yayınlanma:
Çıplaklı ismi nereden geliyor?

Kuzeyinde Toros Dağları Güneyinde Akdeniz’in bulunduğu küçük bir yarımada üzerinde kurulan turizmin gözde yerlerinden olan Alanya'nın mahallelerinden biri olan ‘Çıplaklı Mahallesi’nin ismi nereden geliyor?

26 Aralık 1998 tarihinde beldeye dönüşen, 2012 yılı itibariyle TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile mahalle olan Çıplaklı Mahallesinin günümüzdeki nüfus ortalaması 9 bin 139.

alanyada-ne-yenir-cok-begenilen-14-restoran.jpg

ÇIPLAKLI HİKÂYESİ

Çıplaklı'nın belde olduğu dönemde Belediye Başkanı Yaşar Ertekin açıklamada, beldenin ismiyle ilgili beldede en yaygın anlatılan hikayenin, zengin görünmeye çalışan fakir bir aileyle ilgili gerçeğin ortaya çıkmasına dayandırıldığını bildirdi.

Rivayete göre bölgede 6 çocuklu fakir bir ailenin yaşadığını anlatan Ertekin, “Fakir olmalarına rağmen bütün çocukları düğünlere güzel elbiseler giyerek katılıyormuş. Sonra ahali, aslında ailenin bir tek elbiseye sahip olduğunu, ancak düğünlere giderken sırayla giyinip düğünlerde tek tek göründüklerini fark etmiş. 'Biz zengin zannederdik, meğer bunlar çıplakmış’ şeklinde değerlendirme olmuş. Beldenin isminin de bu hikayeden geldiği söylenir” dedi.

f2b43383-4a5b-406c-ba76-742a7330c41b.webp

Cikcilli Belediye Başkanı Kerim Ertekin ise beldenin isminin “çok çilli” gibi bir anlam taşıdığını kaydederek, Cikcilli isminin geçmişte bölgede yaşayan insanların genelde yüzlerinde çil olmasından dolayı verildiğinin anlatıldığını söyledi. ‘ÇAKALLAR VE TIRILAR DA VAR’ Beldenin 1999 yılında belediye tüzel kişiliğine kavuştuğunu, daha önce ise köy olduğunu bildiren Ertekin, “1988 yılında muhtarlık yaparken ismi değiştirmek için girişimlerde bulundum. Ancak o dönemde köyümüzün ileri gelenleri, yaşlıları isimden memnun olduklarını söylediler ve buna karşı çıktılar. Bu yönde daha sonra girişimde bulunmadım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet