Ehliyet ve kimlik artık aynı kartta!

Ehliyet ve kimliği tek kartta birleştiren yeni uygulama için şimdiye dek 6 milyon 275 bin kişinin geçiş yaptı. ‘Hayat kimliğinle kolay’ uygulaması için işlemleri Nüfus Müdürlüğü'nden randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yayınlanma:
Ehliyet ve kimlik artık aynı kartta!

21 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan kimlik ve ehliyet birleşimi uygulamasında, vatandaşlar yeni kimlik kartlarına ehliyet bilgilerini de yükletebilirler. Bu sayede, vatandaşlar artık kimlik ve ehliyetlerini ayrı ayrı taşımak zorunda kalmamakta, tek bir kart ile hem kimlik hem de ehliyet bilgilerini kullanabilmektedirler.

Kimlik ve ehliyet birleşimi için gerekli belgeler şunlardır: Yeni kimlik kartı, Eski ehliyet (varsa), Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf, Randevu belgesi.

RANDEVU ALINMALI

Kimlik ve ehliyet birleşimi işlemi için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi üzerinden veya Alo 199 çağrı merkezinden alınabilir. Randevu gününde nüfus müdürlüğüne gidildiğinde, başvuru sahibinin öncelikle kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekmektedir. Ardından, eski ehliyet (varsa) teslim alınarak yeni kimlik kartına ehliyet bilgileri yüklenir. İşlem tamamlandıktan sonra, başvuru sahibine yeni kimlik kartı teslim edilir. Randevuyla yapılan kimlik ve ehliyet birleşimi işlemleri için Nüfus Müdürlüğü'nden ücret alınmıyor.

6 MİLYONU AŞKIN KİŞİ YENİ KARTA ULAŞTI

Sürücü belgesinin geçerlilik süresi dolduğunda tıpkı eski kartların yenilenmesi gibi, kimlik kartlarından otomatik olarak silinecektir. Öte yandan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet