Estetik bağışıklığı düşürüyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan gelen açıklamada; Eris varyantının, Türkiye’de 9 kişide görüldüğü bildirildi. Dr. Ertan Cevizci, Eris varyantıyla ilgili açıklamalarında; Bulaşıcı bir varyant olduğunu söyleyerek, “Bu dönemde estetik ameliyatlarından uzak durun, Türk usulü el sıkma ve öpüşmeyi bırakın” uyarısını yaptı.

Yayınlanma:
Estetik bağışıklığı düşürüyor!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ertan Cevizci, yaklaşık 51 ülkede ortaya çıkan Eris varyantı için çarpıcı uyarılarda bulundu. Eris’in, COVID-19’un en yeni ve en bulaşıcı varyantlarından biri olduğunu söyleyen Dr. Cevizci, meyve, sebze gibi vitaminden zengin beslenmenin hastalığa karşı koruyucu olabileceğini bildirdi. Cevizci, Hürriyet’e şunları söyledi:

BAĞIŞIKLIĞINIZI DÜŞÜRÜR

“Bulaşıcı özelliğinin yüksek olduğu düşünülüyor. Hasta olan kişilerden temastan kaçınmak lazım. Bulaşma şekli yine aynı. Öksürme, hapşırma şeklinde, enfekte bir kişiden havaya yayılan küçük damlacıklar yoluyla bulaşıyor. Bu dönemde özellikle Türk usulü selamlaşma yöntemleri olan el sıkma, yanak yanağa öpüşmeyi yeniden askıya alın. Yanınızda muhakkak kolonya ya da el dezenfektanı bulundurun. Maske takılan günlere geri dönmek pek çok kişi için korkutucu geliyor ama en azından kalabalık yerlerde maskelere geri dönmek en azından bulaş riskini yarı yarıya indirecektir. Eğer hayati önemde değilse estetik girişimleri bir kenara bırakın. Kendinizi hem hastane gibi kalabalık ortamlara sokmayın hem de ameliyat ya da kozmetik işlemler sonrası bağışıklığınız azalacağı için kendinizi Eris varyantına karşı daha savunmasız bırakmayın.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet