Yabancı turist sayısında rekor yaşandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm verilerindeki artış oranını açıkladı. Yapılan açıklamada, verilere göre geçen yıla göre yabancı turist sayısında 13.95 oranında artış yaşanarak tüm zamanların rekoru oldu.

Yayınlanma:
Yabancı turist sayısında rekor yaşandı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2023 yılının ilk sekiz ayında Türkiye'yi toplam 36 milyon 754 bin 146 kişinin ziyaret ettiği duyruldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen yılın aynı dönemine göre yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 13,95 oranında bir artış yaşandı. Bu artış tüm zamanların rekoru olarak belirlendi.

YÜZDE 44,84 ARTIŞ İLE RUSYA BİRİNCİ SIRADA

İlk sekiz ayda Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu birinci sırada yer aldı. Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,84 artarak 4 milyon 351 bin 254 kişiye ulaştı. Almanya ise yüzde 6,03'lük bir artışla 4 milyon 82 bin 994 kişiyle Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ikinci ülke oldu. İngiltere (Birleşik Krallık) ise yüzde 12,36'lık bir artışla 2 milyon 652 bin 188 kişiyle üçüncü sırada yer aldı. Sıralamayı Bulgaristan ve İran izledi.

AĞUSTOS AYI VERİLERİ

Ağustos ayı verilerine göre ise Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,65 artış göstererek 6 milyon 660 bin 700 kişi oldu. Ağustos ayında en çok ziyaretçi gönderen ülke Almanya oldu ve bu ülkeyi Rusya Federasyonu ve İngiltere (Birleşik Krallık) takip etti. İran ve Polonya ise sıralamada yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Türkiye turizm sektöründe önemli bir büyüme yaşamaktadır ve yabancı ziyaretçi sayısında sürekli bir artış gözlemlenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet