Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin'den Gündeme Dair Değerlendirmeler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, bugün yargıyla ilgili gündemde olan konularla ilgili soruları yanıtladı. Şahin'in açıklamalarında öne çıkan konular arasında Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay davası ve kadın cinayetleri vardı. Şahin değerlendirmelerinde öne çıkan ifade ise "Bazı suçlarda idam olmalı. Ağırlaştırılmış müebbet caydırıcı olmuyor" sözleri oldu.

Yayınlanma:
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin'den Gündeme Dair Değerlendirmeler

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay dosyasına ilişkin, "Yargıtay 3. Ceza Dairesi karar verdi, bize gönderdi. Dosya şu an bizde. İtiraz gelmediği takdirde biz dosyayı mahalline göndereceğiz" dedi.

CNN TÜRK yayınında konuşan Şahin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkındaki kapatma davası ile ilgili de "2 yıldan fazla süre geçti. Davalı parti kendisi kapatmış gibi, faaliyeti yok. DEM Parti adını aldı. Beklemekteyiz, duruşma tarihini AYM belirler" diye konuştu.

Kadın cinayetleriyle ilgili cezaların caydırıcı olmadığını söyleyen Şahin, "Hatta bana göre suçu ispat edilenin idam cezası olmalı diye düşünüyorum. Bazı suçlarda idam olmalı" dedi.

Şahin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Hayvanlar sokakta gezmemeli, barınakta olmalı.. Sokakta gezmemesi gerekir. Zamanla sokakta saldırgan oluyor. Bir insana saldırıyor, kontrolden çıkma ihtimali her zaman var. Ya sahipli ya barınakta olmalı. Son düzenleme yapıldı. Küpelenip sokağa bırakma, bu yanlış. Ya barınakta ya sahipli olmalı.

Verilen ceza en ağır ceza ağırlaştırılmış müebbet. Eskiden bunun karşılığı idamdı. Suç işlerken kimse ağırlaştırılmış müebbet var diye işlemiyor.

"SUÇU İSPAT EDİLENİN İDAM CEZASI OLMALI"

İstanbul sözleşmesi ile cinayetlerin ilgisi yok. Sözleşme varken de işleniyor, yokken de işleniyor. Yeteri kadar cezası var.

Hatta bana göre suçu ispat edilenin idam cezası olmalı diye düşünüyorum. Bazı suçlarda idam olmalı. Hamile kadını sayısız bıçak darbesi ile katleden bir insana ağırlaştırılmış hapis yerine, idam olmalı. Ağırlaştırılmış müebbet caydırıcı olmuyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet