ALANYA MUTFAĞI ANFAŞ FUARINA DAMGA VURDU

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş (ANFAŞ) tarafından organize edilen, turizm ve gıda sektörünün Türkiye'deki en büyük buluşma noktası haline gelen 30. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı...

Yayınlanma:
ALANYA MUTFAĞI ANFAŞ FUARINA DAMGA VURDU

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş (ANFAŞ) tarafından organize edilen, turizm ve gıda sektörünün Türkiye'deki en büyük buluşma noktası haline gelen 30. Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı (30. Hotel Equipment) ile 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı (26. Food Product) Expo Center'de renkli görüntüler ile son buldu.


Konaklama, ağırlama, gıda ve içecek sektöründen katılım gerçekleştiren toplam 432 firma, 3 bin 500'ün üzerinde markasıyla 4 gün boyunca firmalarnın ürünlerini sergilediği fuara Alanya Mutfağı damgasını vurdu.

Alanya Belediyesi gastronomi alanında yaptığı başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Alanya Belediyesi tarafından kurulan Alanya Lezzet elçilerinden bir grup fuar içerisinde Türkiye Aşçılar Federasyonu, AGEP ve ANFAŞ işbirliği ile gerçekleştirilen “Gelenekten Geleceğe Anadolu Yemek Yarışması”na katıldı. Alanya,  Afyon, Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş’tan 30 yarışmacının katıldığı yarışmada ekipler kendi yörelerinin lezzetlerinin sunumlarını yaptılar.

ALANYA MUTFAĞI YÖRESEL YEMEKLER ÖDÜLLERİNİ TOPLADI

Alanya Mutfak Mirasının yöresel yemeklerini yapan Alanyalı hanımlar seçim yapan jüri üyelerini epeyce zorladı.  Jüri başkanlığını Haldun Tuzel’in yaptığı; Alanya,  Afyon, Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş’ın da takım olarak yarıştığı takımda 1. olan Fatma Karagöz Altın Madalya, 3. olan Fatma Türkyılmaz ve Nazmiye Çolak Bronz Madalya ve Fatma Arıkan, Hanım Güngörmüş, Nuriye Durmaz, Emine Benli, Şadiye Baygül, İlayda Bayır, Serpil Bayır  da Merit madalyalarının sahipleri oldular.                                        

CULİNARY HERİTAGE (MUTFAK MİRASI ALANYA)SİSTEMİ FUAR KATILIMCILARINA ANLATILDI

Mutfak Mirası Alanya sisteminin Türkiye’deki ilk lisans sahibi olan Alanya Belediyesinin Gastronomi alanında yaptığı projeleri Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş anlattı. Yemek kurslarından etkinliklere, yemek workshoplarından uluslararası temsillere kadar pek çok konuda bilgi veren Sevda Erdoğmuş;“ Alanya’ya ait yöresel lezzetlerimizin gastronomi sektöründe önemli bir yer tutması hedefi ile başladığımız gastronomi yolculuğumuz,  Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’in destekleri ile her geçen gün ivmelenmektedir. Bugün burada Alanya’dan tek yürek halinde katılım sağladık. Alanyalı hanımlarımız ile fuarda farklı bir görsellik ve lezzet vaat ettik ve bunu başarmış olmaktan dolayı ekip olarak çok gurur duyduk. Gastronomi alanında Alanya Belediyesi çatısı altında yapacağımız çok güzel projelerimiz olacak.” dedi. Alanya Mutfağının değerine ulaşmasını destekleyen bu  nazik davet için AGEB Başkanı Mustafa Erol bey ve yönetim kuruluna teşekkür eden Erdoğmuş gastronomi alanında güç birliği oluşturmanın çok kıymetli olduğunu ve hedefin Türk mutfağı olması gerektiğini ve ‘’869 Yerli İse Yeriz’’projesini destekleyen bir sistem sahibi oldukları için de memnuniyet duyduklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet