Başkan Özçelik İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı

Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Özçelik, Alanya'nın geleceği ve belediye politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
Başkan Özçelik İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı

Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, Halk TV’nin konuğu oldu. Halk TV’de gazeteci İsmail Küçükkaya'nın sorularına yanıtlayan Özçelik’e önce Alanya'da 74 yıl sonra ilk kez CHP'li bir belediye başkanının seçimi nasıl kazandığı soruldu. Özçelik, "CHP Genel Başkanı Özgür Özel Türkiye İttifakı demişti biz de Alanya İttifakı dedik. Şu anda Türkiye İttifakı ile birleştirdik. Birleşelim dedik birleşe birleşe kazandık. Her kesimden oy talep ettik. Her siyasi görüşten dostlardan, ahbaplardan oy talep ettik birleşe birleşe kazandık. İşimiz gücümüz Alanya olacak dedik. Alanya halkı da buna teveccüh gösterdi. Sonucunda da bu sonucu elde ettik" dedi.

“İL LİSTESİNDEN ÇIKTIK”

Alanya’nın il olması konusu sorulan Özçelik, “Alanya'nın il olmasını kesinlikle destekliyorum. Alanya il olmalı. Çünkü Alanya'nın ürettiği katma değer, vergi Türkiye'de ilk 25’te. Alanya kesinlikle il olmalı ve Alanya devlet imkanlarından yararlanabilmeli. Bana sorarsanız Alanya 3-5 yıl içinde ulusal iktidar il yapar mı diye sorarsanız, yapmaz diye düşünüyorum. Çünkü seçim dönemimizde TÜİK'in yayınlamış olduğu bir istatistik vardı. İl olabilecek ilçeler listesi vardı. Biz her zaman ilk 3'ün içinde olurduk 4 bile olmazdık ama şimdi o listeden çıktık” diye konuştu.

“İSRAFI BİTİRECEĞİZ”

Alanya için 5 yılda neler yapılacağı sorulan Özçelik, "O makamlar sızlama makamları değil. İcraat makamı. İlk yapacağım iş, iş adamı kimliğimden yola çıkarak sistemi döndürebilmek adına gelirleri artırıp fuzuli giderleri azaltmak olacak. Bununla ilgili de zaten çalışmalarımıza başladık. Elimizde fazla olan 30 civarında aracı gönderdik. Belediyeye yıllık maliyeti yaklaşık 30 milyon lira. Gelirleri artırmamız lazım. Burada rakamları konuşmak ne kadar doğru bilmiyorum ama son yaptığımız belediye mülkleri ile ilgili kiralamalarda 7, 8, 10 katlara varan artışlar sağlıyoruz. Yani giderleri düşüreceğiz, gelirimizi artıracağız. İsrafı bitireceğiz. Arkasından da halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Alanya'nın içinde belediyenin kendisine ait çeşitli alanlar var. Bu alanları biz tekrar belediyeye geri kazandırıyoruz. Alanya pahalı kent. Türkiye'nin en pahalı yerlerinden birisi. Alanya'ya gelen insanların ekonomik durumu bir miktar yukarı olsa da benim yerli halkım bunu tam olarak karşılayamıyor. Belediyenin mülkü olan yerde kendimizin işleteceği, insanların daha düşük maliyetlerle, yiyebileceği, içebileceği alanlar oluşturacağız. Alanya'nın çeşitli yerlerinde belediyenin mülkleri var bunlarla ilgili çalışmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“SON DERECE KARARLIYIM”

Kaçakla mücadele edip etmeyeceği sorulan Özçelik, "Buna hızlı başlamışız galiba 1, 2, 3 demeden birden 4'e geçmişiz. Bununla ilgili de tepkiler alıyoruz ama ben halkıma söz verdim. Ben geçmişle ilgili mücadeleme devam edeceğim ama yeni dönemin içerisinde hatta meclisimize de söyledim. Babamın oğlu olsa izin vermeyeceğim dedim ki bu da ses getirmiş herhalde. İzin vermemek ve bununla mücadele etmek adına son derece kararlıyım” dedi.

“HALKIN NEFES ALACAĞI YERLER YARATACAĞIZ”

Alanya’nın son 10 yıl içerisinde beton yanına dönüştüğünü, Alanya halkına nefes alacağı yerler yaratacaklarını söyleyen Özçelik, “Seçim dönemine girdiğimizde bir araştırma yaptırdım. Dedi ki araştırmayı yapan firma Alanya'da koca koca projeler yapmanıza gerek yok. Halkı rahatlatın, Alanya’ya nefes aldırın, ulaşımı çözün, bunları vadedin, bunları yapacağınıza insanlar inansın başka bir şey yapmanıza gerek yok dediler. Biz bütün bunları yaptık Alanya nefis aldıracak projelerimiz de ortaya koyduk. Biz başkaları gibi 80-90 tane proje ortaya koymadık. Kısa vadede 5-6 yılı hareketlendirecek projeler yaptık. Bunlara da başladık zaten. Sahaya çıkıyorum Alanya bir tabela kirliliğinin içinde boğulmuş. Kent Estetiği Komisyonumuz çalışmalara başladı. Alanya’yı o kirlilikten kurtarıp görüntümüzü bile kurtarmamız lazım. Bizim planlamalarımızın içerisinde 30 yıl sonra iyi ki biz bu belediye başkanına oy vermişiz dedirtmek istiyoruz. Şu anda Alanya’yı biz adalar bazında master plan hazırlıyoruz. Alanya’nın 30 yıl sonra ne olacağını sanıyorum 1-2 yıl sonra ortaya koyarız. Çünkü karmaşa halinde kalmışız. Herkes bir yerler bir şey yapmış ama 30 yıl sonra Alanya’yı evet şimdi olmuş dedirtmemiz lazım” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet