Ali Öztunç'tan Uyarı: Yönetmelik Var Diye Kanunu Çiğnemesinler

Zeytinlik alanların enerji amaçlı madencilik faaliyetine açılmasına izin veren yönetmeliği eleştiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Bu resmen kişiye özel düzenlemedir.

Yayınlanma:
Ali Öztunç'tan Uyarı: Yönetmelik Var Diye Kanunu Çiğnemesinler

Zeytinlik alanların enerji amaçlı madencilik faaliyetine açılmasına izin veren yönetmeliği eleştiren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Bu resmen kişiye özel düzenlemedir. Bu yönetmeliği çıkaran Bakan, açıkça kanun emrine aykırı davranmıştır” dedi.

Yönetmelik var diye kanununu çiğneyemezsiniz

“Zeytinlik alanlarla ilgili kanun maddesi açık olarak zeytinlik alanlarda enerji ya da maden çalışmaları yapamayacağınızı yasaklıyor” diyen Öztunç “Yönetmelik açıkça kanuna aykırı. Bu yönetmeliği düzenleyen kamu görevlileri açıkça kanunsuz emir uygulamışlardır. Yönetmeliği uygulayayım diyecek kamu görevlilerini açıkça uyarıyorum, sakın böyle bir şeyi aklınızdan geçirmeyin. Kanun emrine aykırı davrandığınız için suçlu olursunuz. Bu yönetmeliği gerekçe göstererek izin veren kamu görevlisi hakkında kanuna aykırı hareket ettiği için suç duyurusunda bulunuruz” uyarısında bulundu.

AKP kaçak dövüşüp kişiye özel düzenleme yapıyor

“Kanunu değiştiremeyeceğini bilen AKP yönetmelik düzenleyip zeytinlikleri yok edecek” diyen Öztunç “AKP kaçak dövüşüyor. Meclise ne zaman zeytinlik alanlarla ilgili bir şey getirseler, halkın tepkisi sonrasında geri çektiler. Beşli çetenin, maden lobisinin ısrarını kıramayan AKP, ulusal çıkarları bahane edip kişiye özel düzenleme yapıyor.” dedi.

Dava açmak isteyene destek olacağız

“Organize bir suç ile karşı karşıyayız” diyen Öztunç “Bu yönetmelik dava ile iptal edilir ama o arada yargının yavaş işlemesini bahane eden şirket zeytinlikleri keser. Bugün İkizköy’de termik santral için kömür çıkarılmak istenen zeytinlik sahayla ilgili dava keşfi vardı. Bu İkizköy için kıyak yönetmeliğidir. Yargıya müdahale ediyorlar. Bu yönetmeliği yargıya taşıyanlara her türlü yardımda bulunacağız” dedi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.