Alpaslan Savaş yazdı: Devletleştirmeden fatura soygunu bitmez

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi Alpaslan Savaş soL Haber Portalı'ndaki bugünkü köşe yazısında faturalara gelen yeni zamları ve enerji şirketlerinin ettiği kârları konu aldı.

Temel ihtiyaçların halka satılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Savaş, yazısında bu sektörlerin tamamının devletleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Devletleştirmeden fatura soygunu bitmez başlıklı yazının tamamı şöyle:

Yeni yıla yeni zamlarla girdik. Elektrik, doğalgaz, benzin, otoyollar… Durmak bilmedi. Kiralar tırmanıyor, gıdada artış sürüyor.

İçlerinde en fazla can yakanın enerji zamları olduğu açık. EPDK’nin yeni tarifesi, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere, günlük tüketim miktarına göre yüzde 50’den yüzde 125’e kadar değişen zam öngörüyor.

Zammın faturalara ne ölçüde yansıyacağını Elektrik Mühendisleri Odası hesaplamış. Buna göre 4 kişilik bir ailenin asgari ihtiyacı için kullanacağı elektrik faturası 210 liradan 370 liraya çıkıyor. En az yüzde 70’lik bir artış bu. Asgari ücrete yaptığı yüzde 50’lik artışla böbürlenen hükümet, böylece artışı daha işçinin cebine girmeden Ocak faturaları ile enerji şirketlerinin kasasına aktarmış olacak.

EPDK, yaptığı açıklamada 2021 yılı boyunca devletin vatandaşı korumak için elektrik faturasının yarısını, doğalgazın ise dörtte beşini karşıladığını ifade ediyor. Rakam da vermiş, toplamda 100 milyar liralık destek olmuşlar halka. Laf cambazlığı işte. 2021 yılının ilk 8 ayında 914 bin abonenin doğalgazını neden kestiniz o halde? Diyarbakır’da elektriği kesildiği için oksijen tüpünü kullanamayan Yunus Emre bebeğin canını kurtarmaya yetmemiş desteğiniz demek ki!

Destek yurttaşa değil enerji şirketlerine veriliyor. Enerjisa’nın 2021 yılı dokuz aylık dönem kârı 1,5 milyar lira. Bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde 1,3 milyar liraydı.

Yurttaşın ödeyemediği faturalar nedeniyle elektriği, doğalgazı kesiliyor, enerji şirketlerinin kasası ise hiç eksilmeden dolmaya devam ediyor.

Ödediğimiz faturaların bu denli yüksek olmasının nedeni elektrik, doğalgaz ve suyun özelleştirilmesi, bunların üretim, dağıtım ve pazarlamasından patronların kâr elde etmesidir. Gerisi boş laf! AKP becerememiş, ekonomiyi iyi yürütememiş falan geçiniz. Sorunun kaynağı yaşam için temel ihtiyaçların parayla alınıp satılabilir olmasında, beceriksiz yöneticilerde değil.

Bugün elektrik üretiminde özel sektörün payı yüzde 85. Dağıtımın ise tamamı patronların elinde. Tüm bölgeler şirketler tarafından parsellenmiş durumda. Doğalgaz dağıtımında ise İstanbul’da İGDAŞ hariç tümü özel şirketlerde. Bugün ödediğimiz faturalardan üretim, dağıtım ve satış için en az üç ayrı şirkete para veriyoruz. Sayaç sökme, takma ve kontrollere ödediklerimiz, abonelik ücretlerinden yapılan soygun cabası. Bir de bu şirketlerin yatırım için kullandıkları düşük faizli, uzun vadeli krediler var. Fiyatlamada bunlar da dikkate alınıyor, faturalarımıza bu şirketlerin borçları da yansıyor.

Kim peki bunlar?

Beşli çete en başta. Millete ettiği küfürle ünlü Cengiz Holding, ortakları Limak ve Kolin. Üçü birden 22 milyon yurttaşın faturalarından para basıyor.

Alman ortağıyla Sabancı Holding’in Enerjisa’sı. O da ele geçirdiği dağıtım bölgelerinde 20 milyon yurttaşı müşterisi yaptı. Onları Bereket, Eksim, Alarko, Başkent, Akkök, Zorlu, Çalık, Kiler, Kipaş, İçdaş, Türkerler, Aksa gibi holdingler izliyor. Kimisi yabancı ortaklı, kimisi yerli ve milli patronlar. El ele vermiş, 80 milyon yurttaşın evinin ışığına, ısınmasına, kaynayan çorbasına çökmüşler.

Fahiş faturaların nedeni piyasacılıktır. Sorumlusu hükümet ve patronlardır. Isınma ve aydınlanmada özel sektörü varlığını kabul eden muhalefetin de halkın yaşadığı yoksullaşmada payı vardır. Şirketler kazandığı için biz halk olarak daha fazla ödüyoruz.

Elektrik düğmesine her dokunduğumda, ocaktaki tencerenin altını her yaktığımda, ısınmak için dereceyi her oynatışımda Sabancı’ya, Cengiz’e, bir sürü holdinge ve patrona neden çuval dolusu para vermek zorunda kalıyorum?

Halkın temel gereksinimi olan hiçbir hizmet patronların para kazandığı bir mal olamaz. Elektrik ve doğalgaz da böyledir. Üretimden dağıtıma, satıştan bakım hizmetlerine kadar tüm aşamalar bedelsiz olarak devletleştirilmelidir.

Halkın temel ihtiyaçları için tek bir kuruş ödemek zorunda olmaması mı, yoksa bu ihtiyaçlardan para kazanan için bir avuç sömürücünün zenginliğini katlaması mı?

Hangisi normal olan?

Devletleştirme hem acil hem mümkündür.

Sosyalizm işte bu nedenle tek ve en gerçekçi çözümdür.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: