Alanya sahil kumlarının çalınmasına büyük tepki gösteren ALÇED’den Açıklama

Alanya'da Caretta Carettaların yumurta bıraktığı sahilden kum çalınmasına tepki gösteren ALÇED Başkanı Şerefnur Kayhan, "Kumu profesyonelce talan ediyorlar. Carettalar Mayıs ayında yumurtlamaya başlıyor. Bölgede bir dolum tesisi ve hemen ötesinde bir nükleer santral var. Bir bombanın üzerinde oturuyoruz" dedi.

Yayınlanma:
Alanya sahil kumlarının çalınmasına büyük tepki gösteren ALÇED’den Açıklama

Alanya’nın Yeşilöz Mahallesi’ndeki sahilde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kum çalındı. Aynı zamanda Caretta Caretta’ların yumurta bıraktığı ve koruma altındaki kum zambaklarının yetiştiği alanda incelemelerde bulunan Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan, uygulanan cezaların yeterli olmadığına ve kum hırsızlığına dur demenin zamanının geldiğini söyledi. Kayhan, “Kumsallarımızın kıymetini bilemiyoruz. Çünkü maddiyat önemli. Bu kadar depremlere, iklim değişikliğine rağmen hala akıllanmadık. Hala kumsallarımızı talan ediyorlar. Bunları inşaatlarda mı kullanıyorlar, aklıma başka türlü bir şey gelmiyor. Yeşilöz’de kum çalınan yerde resmen obruk oluşmuş. Artık buna bir dur dememiz lazım. Profesyonelce çalışıyorlar. Profesyonelce kumları talan ediyorlar. Kimsenin olmadığı, görmediği zamanda kumlar çalınıyor. Bir gün önce bana gelen haber ve ardından kum çalınması olayını kafamda birleştirdiğimde ormanlık bölgelerde bunların site kurulumu için kullanıldığını düşünüyorum. Ormanlık alanlarda kumlarla dolgu çalışmaları yapılıyor. Verilen cezalar yeterli gelmiyor. İnsanları bu konuda eğitmek gerekiyor ama maalesef bu yaşta onları eğitemiyoruz da. Bizler var olmaya devam edeceğiz. Yapabildiğimiz, engelleyebildiğimiz kadar doğa katliamını sonlandırmak istiyoruz. Çünkü o bölgenin habitatı gereği doğal kalması lazım. Zira deniz kaplumbağalarının üreme alanları. Aynı zamanda koruma altındaki kum zambaklarının çok olduğu bir bölge. Acaba bunları yok ederek o bölgede başka tesislerin mi kurulması isteniyor diyeceğim ama sahil şeridi boyunca kumla oynama, taşları kırma bir adet haline geldi. İnsanlar kendi kazançları için doğayı katlederek o kazançları harcayamayacakları bir yola doğru devam ediyor. Ne kadar tehdit alırsak alalım, bizler var olmaya devam edeceğiz. Çünkü Alanya’yı seviyoruz. Şunu unutmamak lazım. Deniz kumu götürür, getirmez. Kum dışarıdan gelen rüzgarlarla sahilde bulunur. Mümkünse her insan duyarlı olmalı. Şikayet edilecek yerlere şikayet etmeli. Çünkü bunlar bizim yaşam alanlarımız. Korumak zorundayız” dedi.

kum.jpg

“ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Bölgeye Caretta Caretta’ların henüz yumurta bırakmadığını açıklayan Kayhan, “Mayıs ayı içerisinde Caretta Caretta’lar yumurta bırakmaya başlar. O bölgede dolum tesis var. Az ötesinde Akkuyu Nükleer Santrali var. Bir bombanın üstünde oturuyoruz. Facianın eşiğinden dönmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ancak nereye kadar gideceğiz? Ne yapacağız? Bu konuda gerçekten çaresiziz” diye konuştu

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.