Bankacılıkta “Doğal Dijital Dönüşüm” Başlayacak

Uçtan uca danışmanlık ve dijital dönüşüm projeleri yürüten mühendislik şirketi Linktera, pandemiyle ivme kazanan dijital bankacılık sektörünü değerlendirdi. Bankacılık sektörünün pandemi döneminde hızla yeni çözümler sunarken müşteri odaklılığa da önem vermesi gerektiğini ifade eden Linktera Danışmanlık Grup Direktörü Başak Yüzbaşıoğlu, bankacılık sektöründe önümüzdeki dönemde daha büyük bir dalga halinde doğal dijital dönüşümün gerçekleşeceğini ifade etti. 

 

Küresel pandemi, bankaların dijital hizmetlerini daha da geliştirmesini ve hızlandırmasını sağladı. Son yıllarda Türkiye’de yaygınlaşmasını sürdüren dijital bankacılık, pandeminin etkisiyle daha da önem kazanarak gelişimini sürdürdü. Dijital dönüşüm süreçlerinde desteğe ihtiyaç duyan firmalara küresel standartlarda ürün desteği, proje danışmanlığı, sistem entegrasyonu ve uçtan uca proje yönetimi hizmetleri sunan Linktera, pandemi döneminde dijital bankacılık uygulamalarını değerlendirdi.

 

Bankalar 3 alanda büyük yük sırtlandı

Bankacılık sektörünün pandeminin getirdiği hızlı değişim rüzgarını mevcut fonksiyonlarını dijital kanallara entegre ederek yakalayabildiğini ifade eden Linktera Danışmanlık Grup Direktörü Başak Yüzbaşıoğlu, “Bankacılık sektörü, önümüzdeki dönemde daha büyük bir dalga halinde gerçekleşecek “doğal dijital – digital native” dönüşümün tohumlarını da bu dönemde başarıyla atmış oldu. Kurumlar pandemi döneminde mevcut fonksiyonların dijital kanallara entegrasyonunu artırarak dijitalleşme indeksini artırırken üç başlıkta özetleyebileceğimiz bir yükü sırtlanmış oldular. Bunlardan ilki kurumların geçici ve hızlı olarak çözüm ürettiği fakat odağında müşteri ve kullanıcı deneyimi olmayan uygulamalar. İkincisi, BT ekiplerinin üzerindeki zaman baskısı ve mevcut düzenin kısıtları yazılım verimliliğinin düşmesine ve teknik borcun artmasına neden oldu. Birçok bankanın ajandasında olan altyapı dönüşüm çalışmalarının da hem bu nedenle hem de buluta hazırlığı hızlandırmak amacıyla ivmelendiğini görüyoruz. Pandeminin getirdiği bilinmezliğin ve hızlı dijitalleşme stresinin gölgede bıraktığı üçüncü konu ise şirketlerin kültür değişimi. Birçok kurum geçtiğimiz dönemde daha çevik olmak zorunda kaldı. Ancak bu kurumların çevik, müşteri odaklı ve müşteriye karşı hesap vermeye hazır bir iş yapış şeklini kurum kültürü haline getirmek üzere net bir yol planı da olmadığını görüyoruz” dedi.

 

Bankalar, kurum kültürlerini müşteri odağında geliştirecek

2021 ve 2022 yıllarında şirketlerin bu üç başlıktaki çalışmalarını hızlandıracağını ve yol planlarını bu şekilde oluşturacaklarını ifade eden Başak Yüzbaşıoğlu şunları ekledi: “Linktera olarak 10 yılı aşkın bir süredir birçok bankaya dijital dönüşüm ve altyapı dönüşüm çalışmalarında iş ortaklığı yapmaya devam ediyoruz. Yönetim Danışmanlığı ve Süreç Mükemmeliyeti ekiplerimizle stratejik yol planlarını ve dijital indeksi artırılmış iş akışlarını oluştururken, Teknik Mimari ve Teknoloji Geliştirme ekiplerimizle doğal dijital ve buluta hazır altyapıları oluşturmaya devam ediyoruz. Linktera danışmanlık ekiplerinin bankacılık üzerine oluşturduğu odak sayesinde, Hazine veya Krediler gibi iş bilgisi yoğun alanlar başta olmak üzere, ödeme sistemleri, iş akışları, doküman yönetim sistemleri, kampanya gibi birçok konuda bankacılık sektörüne desteğimiz devam ediyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 141 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: