Başkan Turan Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nı Basın Mensuplarına Anlattı

Fatih Belediye Başkanı M.

Yayınlanma:
Başkan Turan Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nı Basın Mensuplarına Anlattı

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Kara Surları Koruma Alanı’ndaki Topkapı Kaleiçi Meydanı'nın tarihi ve kültürel değerini ortaya çıkarmak için başlatılan “İstanbul Kara Surları Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması” ile ilgili düzenlenen toplantıda basın mensuplarına yarışmayla ilgili bilgiler verdi.


“FATİH, ÇOK KÜLTÜRLÜ VE KATMANLI YAPISIYLA İSTANBUL’UN KALBİDİR”

Basın toplantısında konuşan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, “Fatih dünyanın en önemli şehirleri arasında çok kültürlü ve katmanlı yapısıyla İstanbul’un kalbi niteliğindedir. Arkeolojik araştırmalar şehrin geçmişinin Neolitik Çağ’a kadar indiğini göstermektedir. Asırlar boyunca kadim uygarlıklara ve büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan, “şehirlerin ecesi” ve “sultanlar şehri” gibi tasvirlerle yüceltilen İstanbul’un özünü Fatih ilçesi teşkil etmektedir. Tarihte çok büyük misyon üstlenmiş imparatorlukların başkentinden günümüze pek çok kültürel miras ögesi ulaşmıştır. Bu miras ile her dinden yapının bir arada bulunduğu ender bir yerleşim hâline gelen Fatih, tarihî ve kültürel önemini günümüzde de korumaktadır” ifadelerini kullandı. 

 
“KARA SURLARI MİLLET BAHÇESİ PROJEMİZİN BAŞLANGIÇ NOKTASI OLACAK”

Başkan Turan sözlerine şöyle devam etti: “İmparator I. Konstantin’in Roma’nın yeni başkenti ilan ederek mamur ettiği İstanbul, Sultan II. Mehmed’in fethiyle birlikte altın çağına ilk adımını atmıştır. Böylece Hristiyan mabetlerinin yanına Müslüman yapıları eklenmeye başlanmış ve zamanla yedi tepeli şehrin o muhteşem silueti ortaya çıkmıştır. Bu kadim şehrin kültürel mirası korunurken; canlılığını sürdürebilmesi, gelişerek yaşamaya devam etmesi büyük önem taşımaktadır. Bu öneme binaen şehrin kültürel mirasını korumak ve görünür kılmak için Fatih’e yeni kamusal mekânlar kazandırma ve bu mekânları katılımcı bir yaklaşımla tasarlama gayretindeyiz. Bu yaklaşımla İstanbul Kara Surları çevresindeki çarpık kentsel dokunun ortadan kaldırılması ve bu alanın açık ve yeşil alan olarak kente kazandırılması amacıyla Kara Surları Millet Bahçesi projemiz kapsamında TOKİ iş birliği ile yaklaşık iki yıldır yoğun olarak kamulaştırma çalışmaları yürütmekteyiz. Yarışmaya konu alan, Kara Surları gibi tarihi güzelliklerimizin ortaya çıkarıldığı, bölgenin güvenli hâle getirildiği ve kentin donatı ihtiyacının karşılandığı Kara Surları Millet Bahçesi, projemizin başlangıç noktası olacaktır. Yarışma alanı, İstanbul Kara Surları çevresi için ortaya koyduğumuz bütüncül bakış açısının bir parçasıdır.”

 
“BU YARIŞMA İLE FATİH YENİ BİR MEYDAN KAZANMIŞ OLACAK”

“Fatih’te Sultanahmet, Süleymaniye ve Zeyrek ile birlikte UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve Kara Surları Koruma Alanı’nda kalan Topkapı Kaleiçi Meydanı’nın tarihi ve kültürel değerini ortaya çıkarmak amacıyla düzenlediğimiz bu yarışma ile Fatih yeni bir meydan kazanmış olacaktır. İnanıyorum ki, ‘İstanbul Kara Surları Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’ sonucunda bölgeye yakışan, hem Fatihlilerin hem de Fatih’e dışarıdan gelen ziyaretçilerin beğenisine mazhar olacak bir proje ortaya çıkacaktır. Bütün katılımcıları şimdiden tebrik ediyor, yarışmamızın ilçemiz adına doğuracağı güzel sonuçları merakla bekliyorum.”

 
10 Ocak’ta başlayan başvurular 10 Mayıs 2022 tarihinde son bulacak. 6 Haziran 2022 tarihinde sonuçları açıklanacak olan yarışmada; birincilik ödülü 125 bin TL, ikincilik ödülü 100 bin TL ve üçüncülük ödülü 80 bin TL olarak belirlendi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet