BAŞKAN YÜCEL KUM TUTUCU T-MAHMUZ İMALAT SAHASINI ZİYARET ETTİ

Alanya Belediyesi tarafından Keykubat Plajı’ndaki kıyı bandında yaşanan kum kaybının önlenmesi için hazırlanan kum tutucu mahmuz projesi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel,...

Yayınlanma:
BAŞKAN YÜCEL KUM TUTUCU T-MAHMUZ İMALAT SAHASINI ZİYARET ETTİ

Alanya Belediyesi tarafından Keykubat Plajı’ndaki kıyı bandında yaşanan kum kaybının önlenmesi için hazırlanan kum tutucu mahmuz projesi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, mahmuzların hazırlandığı imalat sahasını ziyaret ederek son durum hakkında bilgiler aldı.


Alanya’nın son 10 yıllık görüntülerinden yola çıkılarak Keykubat Plajı’ndaki kum ve sahil erozyonun engellenmesi, kullanılabilir sahil bandının genişletilmesi ve bölge turizmine katkı sağlanması amacıyla hazırlanan kum tutucu T-Mahmuz Projesi için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. İlk etapta 3 adet yapımı planlanan mahmuzların kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

BAŞKAN YÜCEL ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Mahmuzların inşasında kullanılacak malzemelerin hazırlandığı imalat sahasını ziyaret eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi Fen İşleri Müdürü Özgür Karamut’tan gelinen son aşama ile ilgili bilgiler aldı. Denizin altında ciddi bir hareketlilik olduğunu ifade eden Başkan Yücel, “Keykubat Plajı’ndaki erozyondan dolayı kumlar çekildikçe kumların altında kalan kayalar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu da bölgede denize girecekler için ciddi bir sorun oluşturduğu gibi Alanya’nın imajı için de bir dezavantaj yaratıyor” dedi.

BAŞKAN YÜCEL: “50 YILLIK İHTİYAÇ KARŞILANACAK”

Bu mahmuzlar kum kaybını önleyeceği gibi dere ıslahını da sağlayacak. Aynı zamanda her yıl gerçekleştirilen triathlon organizasyonlarında da iskele olarak kullanılabilecek. Deniz her yıl kıyıya daha fazla yaklaşıyor. Deniz alan kazanırken biz alan kaybediyoruz. Alanya’da deniz dalgasının boyu 6 metreye kadar yükseldi. Bunun da karaya vuruşunun önlenmesi anlamında 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir projeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

T-MAHMUZLARIN TEKNİK DETAYLARI

Kum tutucu mahmuzun deniz üstü dik kolu 84 metre mahmuzu ise 69 metre üstünde yürüme, balık tutma gibi aktiviteler için uygun ve iskele nitelikli, doğu tarafındaki kum tutucu mahmuz deniz üstü dik kolu 78 metre 72 metre mahmuzlu, batı tarafındaki kum tutucu mahmuz deniz üstü dik kolu 89 metre 86 metre mahmuzlu olacak şekilde 3 adet planlanmıştır. Proje kapsamında plaj alanının en dar noktada 35-40 metre genişletilmesi hedeflenmektedir. Sahilde etkilediği ve genişlemesi düşünülen plaj uzunluğu 700 ila 750 metre arasında olacaktır. Hacet Deresi’nin çıkışında düşünülen kum tutucu mahmuz ise Hacet Deresi’nin denize kavuştuğu noktada, Dere çıkışının da yeniden düzenlenerek, Hacet Meydanı, Hacet Yürüyüş Yolu ile birleştirilmesi düşünülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet