Berber Müzesi Açıldı

Manisa Sosyal Bilimler Lisesi’nin Almanya, İtalya, Yunanistan ve Avusturya ile yürüttüğü Erasmus proje kapsamında Manisa Berberler ve Kuaförler Odası’nın destekleriyle Şen Berber isimli Berber Müzesi açıldı. Almanya, İtalya,...

Yayınlanma:
Berber Müzesi Açıldı

Manisa Sosyal Bilimler Lisesi’nin Almanya, İtalya, Yunanistan ve Avusturya ile yürüttüğü Erasmus proje kapsamında Manisa Berberler ve Kuaförler Odası’nın destekleriyle Şen Berber isimli Berber Müzesi açıldı. Almanya, İtalya, Yunanistan ve Avusturya’dan öğrenciler okulu ziyaret ederek Berber Kültürü ve Tarihi Müzesi’nde yer alan berberlik mesleğiyle ilgili materyalleri inceleme fırsatı buldu. Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu ve 51 yıldır berberlik mesleğiyle uğraşan çıraklığından bugüne kullandığı malzemeleri müze için okula bağışlayan İsmet Güven de hazır bulundu. Türk öğrencilerle yabancı öğrenciler müzedeki eserleri inceledikten sonra atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Birlikte balon tıraş etme, bıyık yapma oyunu oynadılar. Organik ürünlerle sabun ve dudak kremi yaptılar. Yabancı öğrenciler hatıra olarak ülkelerine götürecek.

ÜLKEMİZİN OKULUMUZUN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK BİR İŞ


Proje Koordinatör Öğretmeni Hanife Karakaya, böyle bir projeyi okulda gerçekleştirmekten ve berber müzesini açmaktan dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti. Proje Öğretmenlerinden Selami Arı, “Projemizin ortaklarını ağırlıyoruz okulumuzda. Avusturya, Almanya, Yunanistan ve İtalya’dan öğrencilerimiz geldi. Aynı zamanda müzemizin açılışını da yaptık. Atölye çalışmaları yaptık. Çeşitli oyunlar şeklinde. Balon traş etme, bıyık yapma gibi oyunlarımız var. Atölyemizde organik ürünlerle sabun ve dudak kremi yaptılar. Ve bunları hatıra olarak memleketlerine götürecekler. Çok memnunlar, mutlular. Bizde memnunuz, mutluyuz onları ağırlamaktan. Misafir öğrencilerimizi öğrencilerimiz evlerinde ağırlıyorlar. Daha ilk günden güzel bir şekilde kaynaştılar. Zaten bu tür projelerin en önemli amaçlarından bir tanesi kültürler arası köprü işlevi görmesidir. Açtığımız Berber Müzemizle gurur duyuyoruz. Manisa’da ve Türkiye’de berber kültürünü ve tarihini yansıttığımız müzemizle gurur duyuyoruz. Berberler ve Kuaförler Odası Başkanımızla, ustamızla, onların destekleriyle güzel bir müze oluşturduk. Onlarda kendi ülkelerinde müzeler oluşturacaklar. Çıtayı yüksek bir yere koyduğumuzu düşünüyorum. Ülkemizin, okulumuzun yüzünü güldürecek bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Bu konuda bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

MESLEĞİMİZİ VE KÜLTÜRÜMÜZÜ EN İYİ ŞEKİLDE ANLATIYOR


Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, berberlik mesleğiyle ilgili bir müzenin kurulmasından dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, müzeye her türlü desteği vereceklerini kaydetti. Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin Türkiye’de ve Manisa’da berberlik mesleğini ve kültürünü en iyi şekilde anlattığını belirten Bartu, müzenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.


Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ercan Ayyıldız, okul olarak bu tür projelerde yer almak, ülkemizin kültürünü yabancılara tanıtmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Projeler sayesinde kültürün tanıtımına katkı sağladıkları gibi öğrencilerinde bu değerlerle buluşmasına destek olduklarını ifade eden Ayyıldız, öğrencilerin geleceğe bakış açılarını değiştirmeleri açısından bu tür çalışmaların önemli olduğunu kaydetti. (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet