Binlerce Hekim Tüm Solunum ve Akciğer Sorunları İçin Dijitalde Buluştu

Pandemi nedeniyle bu yıl 42´ncisini düzenlediği Solunum Kongresi’ni dijital ortama taşıyan TÜSAD, binlerce hekimi 8 gün boyunca online olarak bir araya getirdi.Yurtdışından konuşmacıları da olan Solunum 2020 Dijital, alanında...

Yayınlanma:
Binlerce Hekim Tüm Solunum ve Akciğer Sorunları İçin Dijitalde Buluştu

Pandemi nedeniyle bu yıl 42´ncisini düzenlediği Solunum Kongresi’ni dijital ortama taşıyan TÜSAD, binlerce hekimi 8 gün boyunca online olarak bir araya getirdi.

Yurtdışından konuşmacıları da olan Solunum 2020 Dijital, alanında bir ilk olurken Covid-19’dan KOAH’a tüm solunum ve akciğer hastalıklarında güncel bilgi paylaşımını sağladı. Hekimler kongre boyunca, dünyadan örneklerle sağlıktaki son gelişmeleri birbirine aktardı.

Pandemi ile mücadelede en ön sırada savaş veren solunum hekimleri, 8 günlük bir dijital kongrede buluşarak, bilgilerini tazeledi. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, “50’nci yılımızda 42’ncisini yaptığımız ulusal kongremizi bu yıl pandemi nedeniyle yüz yüze gerçekleştiremedik. Ancak dijital ortama taşıdığımız kongremizde binlerce hekimi bir araya getirerek, güncel bilgi paylaşımı sağladık” dedi.

TÜSAD´ ın 50’nci yılında görkemli bir kongre yapmayı planlarken Covid-19 nedeniyle tamamen teknolojik alt yapısı olan bir organizasyona yöneldiklerini aktaran Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Yarım asırlık bir dernek olarak her yıl Solunum Kongresi’nde Türkiye genelindeki binlerce hekimi bir araya getiriyor, alanımızdaki en güncel bilgileri birbirimiz ile paylaşıyoruz. Solunum kongreleri her yıl bilimsel ve sosyal bir şölene dönüşüyor, mesleki gelişimimizde önemli bir rol oynuyor. Ancak bu yıl pandemi ile birlikte biz solunum hekimlerinin tüm temposu değişirken, herkes gibi yaşantımıza kısıtlamalar geldi. Yine de kongremizi gerçekleştirmek istedik. Herkese, ‘maske, mesafe ve hijyen’ kuralını hatırlatırken, bizler de tam buna uygun bir şekilde kongremizi dijital ortama taşıdık.”

Dijital Kongreye Yoğun İlgi

Türkiye’nin ve hatta dünyanın pek çok yerinden binlerce hekimin 8 gün boyunca 74 oturumda bir araya geldiğini belirtti. Yılmaz, “Katılımcılarımız 176 konuşmacıyı canlı olarak dinleyip, soru sorma olanağı buldu. Kongremizin toplam izlenme süresi 183 gün 12 saati aştı. Mesaisi biten üyelerimiz bilgisayardan, telefondan, evinden, çalıştığı hastaneden, yoldan bulduğu her fırsatta kongremize bağlanarak, bilgi alışverişinde bulundu. Bu süreçte dijital bir kongrenin oldukça benimsendiğini gözlemledik. Hatta normale döndüğümüzde bu geleneksel kongremizin hibrit olarak düzenlenmesi yönünde öneriler de aldık. Hepsinden önemlisi; hekimlerimizin belki de en çok yoruldukları, en çok yıprandıkları bu pandemi sürecinde bile halkımıza daha etkin sağlık hizmeti verebilmek için nasıl bir özveri ile çalıştığını, bilgiye ulaşmak için şartlarını nasıl zorladığını bir kez daha gördük” diye konuştu.

“Yurtdışı´ndan Katılım Oldu”

Solunum Dijital’e Türkiye genelinden katılan 163 konuşmacının yanı sıra 13 katılımın da yurtdışından olduğu bilgisini aktaran TÜSAD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Semra Bilaçeroğlu, “Konusunda uzman ve dünyaca tanınan 13 yabancı bilim insanını bu yıl ülkemize davet edemesek de, teknoloji sayesinde bir araya gelme fırsatı bulduk. Dünyanın farklı birçok ülkesinden değerli hekimleri dinleyerek, onlara sorularımızı yöneltebildik” dedi. Romanya’dan Prof. Dr. Ruxandra Ulmeanu, Polonya’dan Prof. Dr. Joanna Chorostowska, Sırbistan’dan Prof. Dr. Dragana Jovanovic, Avusturya’dan Prof. Dr. Daniela Gompelmann, Almanya’dan Prof. Dr. Stavros Konstantinidesve Prof. Dr. Ulrich Costabel, İspanya’dan Prof. Dr. Antoni Torres, Portekiz’den Prof. Dr. Carlos Robalo Cordeiro, İngiltere’den Uzman. Dr. Tudor Toma, ABD’den Prof. Dr. Atul Mehta, Prof. Dr. Bartolome Celli, Prof. Dr. Sandhya Khurana ve Prof. Arzu Arı gibi isimler yurtdışından kongreye katılan isimler arasında yer aldı.
[BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet