BTP’den tutuklu gazeteci Sedef Kabaş’a ziyaret

Av.

Yayınlanma:
BTP’den tutuklu gazeteci Sedef Kabaş’a ziyaret

Av. Berk: Sedef Hanım ‘Ben önce cezalandırıldım şimdi yargılama yapılacak.’ diyor

Av. Erimhan : Sedef Hanım’ın morali yerinde ama bir insanı hürriyetten yoksun bırakmak, bu çağda O'na verilebilecek en büyük ceza…

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcıları Avukat Ahmet Erimhan ve Avukat İbrahim Berk tutuklu gazeteci Sedef Kabaş’ı cezaevinde ziyaret etti.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na giden Erimhan ve Berk burada Kabaş ile görüştükten sonra çıkışta açıklama yaptı.

“Sedef Kabaş hanımefendiyi ziyaret ettik. Genel Başkanımız Hüseyin Baş'ın selamlarını ilettik. Kendileri de çok memnun oldular.” diyen İbrahim Berk Sedef Hanım ‘Ben önce cezalandırıldım şimdi niçin cezalandırıldığıma dair bir yargılama yapılacak.’ diyor dedi ve şöyle devam etti, “Maalesef biz de hukukçu olarak son 20 yıldır Türkiye'de hep gözlemliyoruz. Tutuklama cezalandırma aracı olarak kullanılıyor.  Cumhurbaşkanına hakaretle ilgili açılan davaların üçte biri ancak mahkumiyetle neticeleniyor. Bir mahkûmiyet, bir ceza gerektirip gerektirmediğine bakılmaksızın önce tutuklama kararı verilmesi AİHM kararlarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne, hukukumuza, ceza yasalarına aykırıdır. Bir gözdağı, bir korkutma aracı olarak tutukluluk kararının verilmesi çok ciddi mağduriyetlere sebep oluyor. Sonuçta burada yatan bir anne, bir kadın, bir gazeteci.”

Siyasilere hoşgörü mesajı...

Siyasilerin eleştiriler karşısında hoşgörü sahibi olması gerektiğini ifade eden Berk şu örneği verdi; “Stalin'e bir gün muhafızı koşarak geliyor, 'Efendim bir kişiyi yakaladık' diyor. Stalin, ‘Niye yakaladın’ diye soruyor, O da , ' Efendim bu, diktatör diye bağırıyordu' diyor. Stalin O kişiye dönüyor ve 'Sen kime diktatör dedin' diye soruyor. O kişi de, 'Efendim ben Hitlere diktatör dedim' diyor. Stalin de hemen dönüyor muhafızına, ' Niye yanlış anlıyorsunuz' diyor. Bu kadar hoşgörüyü Türk milletinin karşısında iktidarlar sergilemelidir.”

“Sedef Kabaş siyaseten esir gibi tutulduğunu düşünüyor”

BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan ise, “Sedef hanımın morali yerinde ama bir insan var orada. Talimatlarla yürütülmemesi gereken, hürriyetten yoksun bırakmak bir insanı bu çağda O'na verilebilecek en büyük ceza. 15 gün sonra tutukluluğuna itiraz için yeniden bir başvuru yapılacak. Adaletle özgürlüğüne yeniden kavuşturulmasını diliyoruz.” dedi.

Sedef Kabaş’ın kendisinin siyaseten esir gibi tutulduğunu düşündüğünü ifade eden Erimhan, “Siyaseten kendisinin orada esir gibi tutulduğunu ama bunun anahtarının hukukla açılamayacağını, bugünkü koşulların dayatması nedeniyle hukukun yeterli olamayacağını ama siyasetin kendisini özgürlüğe kavuşturacağını söyledi. Toplumun da gerçek anlamda hürriyet ortamında parlamenter demokrasiyle ve bütün partilerin bir demokrasi bayrağı altında buluşarak ancak mümkün olabileceğini söyledi.” şeklinde konuştu.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet