BUDAK, “2021 SEZONU 2020’Yİ BİLE ARATACAK”

Rusya’nın artan koronavirüs vakalarını öne sürerek 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararını değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Son derece kötü yönetilen dış politikanın ağır bedelini bir kez daha ödemeye başlıyoruz. İçeride Hazine tam takır, turizmden gelecek her kuruşa ihtiyacımız var, ama sorumsuz politikaların faturası yine karşımıza dikildi. Bir yandan kötü yönetilen koronavirüs ile mücadele, diğer yanda başarısız dış politika yönetimi arasında sıkışıp kaldık. Sene başında hiçbir gerçekçi gerekçeye dayanmadan nisan ayında sezonun başlayacağını müjdeleyen Kültür ve Turizm Bakanı şimdi ne düşünüyor bilmiyorum ama böyle giderse 2021 sezonu 2020’yi bile mumla aratacak. Sektörden geldi diye övündükleri Bakan, kendi şirketlerinin derdine düşmüş, ucuza otel kapatmaya, tur şirketini büyütmeye çalışıyor. Turizm sektörüne sahip çıkan yok” dedi.  

İktidarın dış politikadaki tutarsız politikalarının, özellikle Ukrayna-Rusya arasındaki krizdeki ikircikli tutumunun ülke turizmini zora soktuğuna dikkat çeken Budak şunları söyledi:

“Rusya 1 Haziran’a kadar Türkiye ile olan uçuşlarını sadece İstanbul ve Moskova arasında olacak şekilde haftada iki uçuşla sınırlandırıyor, tur operatörlerine Türkiye’ye tur satışlarını 1 Haziran’a kadar askıya almaları telkin ediliyor. Uçuşların yalnızca İstanbul ile sınırlı kalması, Türkiye’ye sert bir siyasi mesaj da verildiğini gösteriyor. 15 Nisan’dan Mayıs sonuna kadar rezervasyon yapan 500 binden fazla Rus turist bu uygulamadan etkilenecek. Ayrıca Haziran ve sonrası için yapılacak olan rezervasyonların ne olacağını da bilmiyoruz. Bu dönem için rezerve edilen turların toplam maliyeti tahminen 354 milyon Euro civarında. Geçen yıldan sarkan borçlardan dolayı ne turizm sektörü ne de turizm emekçilerinin bu son krizi taşımaları çok zordur.

Vaka sayıları durmaksızın yükseliyor, kontrolsüz normalleşmenin sonuçlarını hem canımızla hem de ekonomik kayıplarla ödüyoruz. Hem İngiltere, Almanya hem de diğer AB ülkeleri Türkiye’yi koronavirüs açısından çok riskli ülkeler listesinde tutarak vatandaşlarının Türkiye’ye gelmemeleri yönünde telkinlerde bulunuyor. Bize gelecek turistler şu anda Yunanistan ve İspanya’ya yöneliyor. Zaten geçen yıl pandemi nedeniyle 36 milyon turist, 23 milyar dolar gelir kaybetmiştik. 2019 yılında 34,5 milyar dolar doğrudan döviz kazandıran sektör, hem Covid hem de iktidarın beceriksiz politikaları nedeniyle nefessiz kaldı. Geçen sene işini kaybeden 700 bin turizm emekçisi kuru ekmeğe muhtaç kaldı. Bu sene çok daha fazla emekçi açlıkla sınanacak”

 Budak, bir gün bile kaybedilmeden alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİDİR”

“1 Nisan itibariyle sona eren kısa çalışma ödeneği uygulaması turizm sektörü özelinde yeniden uygulanmaya başlamalıdır. Hem bu sektörde ter döken emekçiler hem de otel ve seyahat acente sahipleri uygulamanın sona ermesi nedeniyle son derece zor durumda kalmıştır. Oteller açılamamış, acenteler plan yapamaz hale gelmiştir”

“AŞILAMA HIZLA TAMAMLANMALIDIR”

“İktidarın henüz ülkedeki sağlık çalışanlarının tamamı, öğretmenler, turizm çalışanları aşılanmamışken Libya’ya 150 bin doz aşı göndereceğini açıklaması, aşı sürecini ne kadar gayriciddi ele aldıklarının bir göstergesidir. Henüz yeni başlayan turizm sektörü çalışanlarının aşılanma süreci; Haziran başına kadar mümkünse daha erken hızla tamamlanmalıdır.”

“TURİZM BÖLGELERİNE 14 GÜN TAM KAPANMA UYGULANMALIDIR”

“Ülkemizin en çok turist ağırlayan İstanbul, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir gibi kentleri çok yüksek riskli şehir grubundalar. Turizm kentlerinde hiç vakit kaybetmeden 14 gün tam kapanma ilan edilerek vaka sayılarının hızlı bir biçimde düşürülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu kentlere giriş-çıkışların HES kodu ile gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır”

Chp Antalya İl Başkanlığı


Etiketler: 40 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber