BUDAK: “OSB’LERDE YAŞANAN KRİZİN FATURASI MİLYAR DOLARLARI BULABİLİR”

0 0
Read Time:2 Minute, 6 Second

BUDAK, DOĞALGAZ VE ELEKTRİKTE YAŞANAN KRİZİ TBMM’YE TAŞIDI

“DEPOLARDA NEDEN YETERLİ DOĞALGAZ YOK?”

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, İran’ın doğalgaz tedarikini geçici olarak kesmesi nedeniyle yaşanan enerji krizini TBMM gündemine taşıdı. Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan elektrik ve gaz kesintilerinin üretim ve ihracata faturasının milyar dolarları bulabileceğini ifade eden Budak “Enerji arz güvenliği iktidarın sadece dilinde kaldı. Ne yenilenebilir enerji kaynaklarına ne de doğalgaz depolama tesislerine yeterli yatırımlar yapıldı. 20 yıllık AKP iktidarında enerji politikasına yandaşı zengin etme temelinde bakıldı. Oysa enerji arz güvenliği bir ulusal güvenlik meselesidir. İktidarın söylemlerine bakarsanız, depolama tesislerinde bir ay yetecek kadar doğalgaz bulunması lazım, ancak sadece İran tarafından yaşanan 10 günlük bir kesinti bile telafi edilemiyor. Depolarda neden yeterli doğalgaz yok?” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Budak, şöyle konuştu:

“Ülke tarihinin en büyük enerji krizlerinden birini yaşıyoruz. Şimdilik 24, 25 ve 26 Ocak olmak üzere üç gün boyunca OSB’lere sınırlı miktarda doğalgaz ve elektrik verilecek ama bu krizin uzamayacağının garantisi maalesef yok. İktidarın planlamadan uzak, günü kurtaran enerji politikalarının faturasını 320 Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan 50 binden fazla fabrika ödemek zorunda kalıyor. Ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanından ne de Sanayi ve Teknoloji Bakanından sanayicinin beklediği nitelikte ve yürütme organı ağırlığında tek bir açıklama yok. Ülke tarihinin en büyük enerji krizinin sorumluları kendi kabahatlerini suskunlukla perdelemeye çalışıyorlar.”

“TÜRKMEN GAZINI İRANDAN PAHALIYA MI ALIYORUZ?”

Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“İran doğalgaz tedarikini 10 gün süreyle keseceğine dair ne zaman bildirimde bulunmuştur? Bildirim sonrası doğalgaz tedarikindeki kesintinin telafisine yönelik hangi önlemler alınmıştır? Doğalgaz kesintisinin 10 günden uzun sürmesi ihtimali bulunmakta mıdır? Bu ihtimale yönelik herhangi bir önlem alınmakta mıdır? İran’la yapılan doğalgaz anlaşmasının detayları nelerdir? İran’ın doğalgaz tedarikini kesmesi nedeniyle yapılan doğalgaz alım anlaşmasında herhangi bir yaptırım bulunmakta mıdır? İran’dan günlük ne kadar doğalgaz alınmaktadır? İran’dan satın alınan doğalgazın Türkiye’nin satın aldığı toplam doğalgaz içerisindeki payı nedir? İran’ın Türkmenistan’dan ucuza aldığı gazı Türkiye’ye pahalıya sattığı iddiaları doğru mudur? Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesi ne kadardır? Depolanan doğalgaz ülkemizin günlük ihtiyacını kaç gün süreyle karşılayabilmektedir? Yaz aylarında yükselen doğalgaz fiyatları nedeniyle gaz alımının ertelendiği ve depolanan doğalgazın kullanıldığı iddiaları doğru mudur? Doğalgaz tedarikinde yaşanılan sıkıntı nedeniyle Türkiye’deki elektrik üretimi nasıl etkilenecektir? Yaşanan gaz ve elektrik kesintileri nedeniyle ne kadarlık bir ekonomik kayıp yaşanmasını öngörüyorsunuz? OSB’lerde ne kadar büyüklükte bir üretim kaybı yaşanması beklenmektedir?

Chp Antalya İl Başkanlığı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Etiketler:
Bilgilendirme

Bu haberlerde yer alan hukuki muhataplar haberi geçen ajanslar veya basın bülteni bildirileri sahipleri olup sitemizin hiç bir editörü sorumlu tutulamaz... Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: