Çankaya’dan Geri Dönüşüm İçin Mücadele

Çankaya Belediyesi atık konteynerlerinin istenmeyen kişilerce boşaltılmasını önlemek için yeni sistem atık toplama kumbaralarına geçiyor.

Yayınlanma:
Çankaya’dan Geri Dönüşüm İçin Mücadele

Çankaya Belediyesi atık konteynerlerinin istenmeyen kişilerce boşaltılmasını önlemek için yeni sistem atık toplama kumbaralarına geçiyor. Pilot bölge olarak Anıttepe Mahallesi’nden başlayan Çankaya Belediyesi ilk atık kumbaralarını yerleştirmeye başladı. 

 

Geri dönüşüm için atıklarını bırakan vatandaşların ardından kumbaralara dışarıdan müdahalenin önüne geçmek için tasarlanan yeni atık konteynerlerinin ilki Anıttepe Mahallesi Gençlik Caddesi üzerinde yer alan sokaklara konuldu. Üzerinde kullanım yönergeleri de bulunan ambalaj atıkları kumbaralarına bırakılan atıklar dışarıdan müdahale ile alınamayacak şekilde ters kapak yapılarak tasarlandı. Yeni sistemde kağıt-karton, plastik, metal ve cam atıklarının dijital olarak verimlilik istatistikleri de takip edilecek. Deneme süresi olarak öngörülen 45 gün içerisinde çıkan atık niteliği ve miktarı takip edilerek çalışmanın verimliliği sağlanacak. 

Anıttepe Mahallesi’ne yerleştirilen 2 bin litrelik atık kumbaralarının deneme çalışmalarının ardından “Sıfır Atık” çalışmalarının diğer semtlerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor. 

 

YAŞANABİLİR BİR DÜNYA BIRAKMALIYIZ 

Geri dönüşümün çevreyi ve hayatı yeniden kazanmak olduğunu kaydeden Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Geri dönüşüm konusunda yerel yönetimlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Biz geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için ilçemize çok sayıda konteyner, kumbara ve kutu yerleştiriyoruz. Yurttaşlarımızın da geri dönüşüme katkı vermesini önemsiyoruz. Bu hepimizi ilgilendiren ve hepimizin geleceğimize karşı sorumluluğumuzdur. Çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak zorundayız” diye konuştu.  


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet