CHP'Lİ GÜVENİR: TÜRKİYE ARTIK TARIM ÜLKESİ DEĞİL!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malazgirt İlçe Başkanı Mevlüt Güvenir, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların en çok tarım sektörünü sekteye uğrattığını belirtti. Başkan Güvenir:" Tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye...

Yayınlanma:
CHP'Lİ GÜVENİR: TÜRKİYE ARTIK TARIM ÜLKESİ DEĞİL!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malazgirt İlçe Başkanı Mevlüt Güvenir, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların en çok tarım sektörünü sekteye uğrattığını belirtti. Başkan Güvenir:" Tarım ülkesi olarak bilinen Türkiye artık tarımla da uğraşamıyor." dedi.

"ÇİFTÇİ YARDIM BEKLİYOR İKTİDAR GÖRMEZDEN GELİYOR"

Başkan Güvenir, yanlış ekonomi politikalarıyla çiftçinin yoksulluğa itilerek, tarımın uçurumun kenarına getirildiğini söyledi. Türkiye'de çiftçilerin tek başına ektiği ürünün maliyeti bile karşılamadığını belirten Başkan Güvenir, pazarda fiyatların el yaktığını vurgulayarak;"Ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve enflasyon tarım sektörünü de çok sert bir şekilde sekteye uğrattı. 2021 yılında girdi maliyetleri çiftçiyi üretim yapamaz, kâr edemez noktaya getirdi. 2021 yılında kazancından memnun olmayan çiftçilerin oranı yüzde 80 oranına kadar ilerledi. Borç batağına saplanan çiftçimiz iktidar tarafından desteklenmek yerine sürekli vergilendiriliyor, haciz-icra kıskacına alınıyor. Gübre beş katına, mazot üç katına, işçi maliyeti iki katına, ilaca, tarımda kullanılan diğer tüm girdi oranlarına baktığınızda en az iki katına çıkmış durumda. Çiftçinin geçen yıl mahsulü tarlada, bahçedeki ürünü dalında kaldı. Bu yıl gübre atamaz, mazot bile alamaz haldeler. Bu tablo da en çok halka yansıyor. Pazar fiyatları el yakıyor. Kilo kilo alınan sebzeler, meyveler artık tane tane seçiliyor. Olan tüketen halkla, zar zor, kârsız üreten çiftçiye oluyor. Gidişattan memnun olmayan çiftçi, ise bu sene de aynı sıkıntıları yaşamak istemiyor. Alternatif çözüm istiyor, destek bekliyor, yardım talep ediyor. İktidar her defasında yine görmezden geliyor." şeklinde konuştu.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.