CRR'de Çocuklar İçin "Fonikler Köyü"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’nin çocukların kültür sanat yaşamlarına kaliteli etkinlikler kazandırmak ve geleceğin sanatseverlerini yetiştirmek için düzenlediği etkinlikler artarak devam ediyor.

Yayınlanma:
CRR'de Çocuklar İçin "Fonikler Köyü"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’nin çocukların kültür sanat yaşamlarına kaliteli etkinlikler kazandırmak ve geleceğin sanatseverlerini yetiştirmek için düzenlediği etkinlikler artarak devam ediyor. Fonikler Köyü, “Çocuklara ve büyüklere senfonik masallar” sloganıyla 6 Şubat’ta küçük sanatseverlerle buluşuyor. Tolga Taviş’in bestesini yaptığı, anlatıcılığını ve orkestra şefliğini üstlendiği Fonikler Köyü çocuklara saygı, empati ve nezaket gibi erdemleri anlatıyor. 

 

Geleceğin Sanatseverlerini Yetiştirmek 

CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, 6 Şubat’ta Fonikler Köyü’nden başlayarak CRR’de Pazar sabahlarını çocuk ayırdıklarını; bu sayede, gelecekte konser salonlarını, sanat merkezlerini dolduracak bireylere bu sevgiyi küçük yaşta aşılamayı umduklarını söylüyor. Orhan; “Fonikler Köyü’nden büyükler olarak bizlerin de çıkaracağı dersler var. Bu sebeple bu masalda sadece çocuklara değil hepimize yer var” diyerek tüm sanatseverleri etkinliğe davet ediyor.

 

Eserin bestecisi, anlatıcısı ve şefi Tolga Taviş ise “Fonikler Köyü; biz günlük hayatta ne yaşıyorsak, onu yaşayan bir müzik köyü… Sahnede,  bir senfoni orkestrasına dönüştüğüne birlikte şahit olacağız” diyor. 

 

Fonikler Köyü’nün konusu ise şöyle: 

Fonikler, sadece çalgı çalanların yaşadığı, herkesin müzik yaparak vakit geçirdiği hayali bir köy. Kemandan flüte, kontrbastan trombona bir orkestrada görülebilecek tüm enstrümanlar bu köyde var. Bu şirin köyün tek bir sorunu var; herkes tek tek çok güzel müzik yapıyor ama bir araya geldiklerinde uyumu yakalayamıyor. Etkinlikte seyirci, köyde yaşayan bireylerin saygı, nezaket ve empati yaparak yakalayacakları muhteşem uyuma tanık oluyor.

 

6-11 yaş arası çocuklara hitap eden etkinlik 35 dakika sürüyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet