DEVRİM ERBİL: UYGARLIK BİR KUŞTUR BİR KANADI SANAT BİR KANADI BİLİMDİR

Resmin şairi olarak adlandırılan ünlü ressam Devrim Erbil, 2. Alanya Kitap Günleri kapsamında sevenleriyle buluştu. 60. Sanat Yıldönümü Şerefine düzenlenen programında konuşan Erbil, gelişmiş toplumların sanata verdiği değere...

Yayınlanma:
DEVRİM ERBİL: UYGARLIK BİR KUŞTUR BİR KANADI SANAT BİR KANADI BİLİMDİR

Resmin şairi olarak adlandırılan ünlü ressam Devrim Erbil, 2. Alanya Kitap Günleri kapsamında sevenleriyle buluştu. 60. Sanat Yıldönümü Şerefine düzenlenen programında konuşan Erbil, gelişmiş toplumların sanata verdiği değere dikkat çekmek için “ Uygarlık bir kuştur, bir kanadı sanat bir kanadı bilimdir” dedi.


Alanya Belediye Tiyatro Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2. Alanya Kitap Günleri 29 Eylül yarın sona eriyor. Kitap Günlerinin söyleşi bölümü dün akşam ünlü ressam Devrim Erbil’in 60. Sanat Yıldönümü Şerefine düzenlenen programla tamamlandı.

Prof. Dr. Uğur Batı ve Esra Harmanda’nın sunumuyla hazırlanan “Kültür ve Sanat Geleceği Kurabilir mi?” konu başlıklı söyleşide, Devrim Erbil’in “ Seyrüsefer” isimli projesi ve uluslararası alanda açtığı sergiler hakkında bilgi verildi. Seyrüseferde Erbil’in 19 tablosunun 19 yazar tarafından hikayeleştirildiğini söyleyen Prof. Dr. Uğur Batı, bu kitabın alanında tek eser olduğunun da altını çizdi.

“TOPLUMU SANAT AYDINLATIR”
Söyleşide her konuk sanata kendi mesleğiyle ilgili bir bakış açısı getirdi. Nöroloj Uzmanı Dr. Timur Yılmaz, “Güzellik görenin beynindedir” derken, Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Bora Farsak, “Cerrahi bir sanat mıdır, bir zanaat mıdır?” diye sordu. Dr. Levent Buda ise sanat ve kültürü destekleyen toplumların geleceklerinin hep parlak olacağını, toplumu aydınlatacak tek şeyin sanat olduğuna vurguladı.

Fantastik Çocuk Edebiyatı Yazarı Gülşah Elikbank da sanata farklı bir açıdan bakarak, konuklarla yazarlığa başlama hikayesini paylaştı.

Sanatçı Cenk Yüksel’in Mevlana’dan seslendirdiği parçalar ve Ahmet Baran’ın kanun taksimiyle renklenen programın kapanışını, Devrim Erbil sanata dair özlü sözleriyle yaptı. Sanatın insan için olduğunu söyleyen Erbil, Alanya’da gördüğü ilgiye de çok teşekkür etti.

Programın sonunda Belediye Meclis Üyesi Emine Çalış, tüm katılımcılara Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel adına teşekkür ederek, Alanya tarihini anlatan Roma dönemine ait “sevgi taşı (ostotek)” hediye etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet