Didim Belediyesi Örnek Oldu

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, ilçede gerçekleştirilen etkinliklerde havai fişek kullanımının ve pet shoplarda canlı hayvan satışı  yapılmasının yasaklanması yönündeki kararları nedeniyle olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.

Yayınlanma:
Didim Belediyesi Örnek Oldu

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, ilçede gerçekleştirilen etkinliklerde havai fişek kullanımının ve pet shoplarda canlı hayvan satışı  yapılmasının yasaklanması yönündeki kararları nedeniyle olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi. Başkan Atabay, "Canlı hayvan satışını yasaklayan birçok belediyemiz daha oldu, kendilerine bunun için teşekkür ediyorum" dedi.

'İyi Yaşam Kenti Didim' sloganıyla hayata geçirdiği projeler ile Didim'i 7'den 70'e on binlerce vatandaş için daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çalışmalarını sürdüren Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, bir kararıyla daha örnek oldu.

2021 yılı içerisinde alınan meclis kararı ile ilçede gerçekleştirilen etkinliklerde havai fişek kullanımını yasaklayan, hemen ardından alınan karar ile yine ilçe genelinde bulunan pet shoplarda canlı hayvan satışını yasaklayan Didim Belediyesi bu tasarruflarıyla vatandaşların takdirini kazanmış, sosyal medya ve ziyaretleri ile Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay'a ulaşan hayvan severler kendisine girişimlerinden dolayı teşekkür etmişti.

Kararların uygulamaya konulması sonrasında açıklamada bulunan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, gece saatlerinde atılan havai fişekler nedeniyle ekolojik dengenin bozulduğunu belirterek, "Biz 6 yıl evvel organizasyonlarda havai fişek atımını durdurduk. Bunu bir meclis kararına da bağladık. Mümkün olduğu kadar da insanların mutlu günlerinde etkinliklere giderek durdurmak yerine daha evvelden uyarma ve yönlendirme yönünde bir önlem alarak düğünlerde, organizasyonlarda, eğlencelerde havai fişek kullanmamalarını kendilerinden istiyoruz, bunun sebeplerini de açıklıyoruz. Genelde bu tip eğlenceler gece saatlerinde yapıldığı için o zamanlarda kuşlar uyuyor, bir anda patlayan ışık ve gürültüyle birlikte yuvalarından uçuyorlar ve yönlerini kestiremedikleri için hayatlarını kaybediyorlar.

Turizm ilçelerini sadece eğlenme yeri olarak değerlendirmemek lazım, evleri olan insanlar var ve onlar dinlenmek için geliyor. Bu kesimi de rahatsız etmemek lazım" dedi.

"CANLI HAYVAN TİCARETİ YAPILMAMALI"

Pet shoplarda canlı hayvan satışı yapılmasının sadece Didim'de değil ülke genelinde uygulanması gereken bir karar olduğuna vurgu yapan Başkan Atabay, "Pet shoplarda canlı hayvan satışının yasaklanmasını istedik ve bununla ilgili bir meclis kararı aldık. Gerçektende hayvan severlerden, derneklerden, kuruluşlardan ve vatandaşlardan çok güzel olumlu tepkiler aldık çünkü ufacık hayvanları küçük kafeslerin içerisinde haftalarca tutup orada köle ticareti yapar gibi satmak doğru değil. Ben bunu her gördüğümde öyle hissediyorum. Canlı hayvan ticareti yapılmamalı, bu bizim içimizi acıtıyordu" diye konuştu.

DİDİM BELEDİYESİ ÖRNEK OLDU

Pet shoplarda canlı hayvan satışının yasaklanmasının başta Kuşadası Belediyesi olmak üzere çeşitli şehirlerde ve ilçelerde de uygulamaya konulduğunu, kararı değerlendirme aşamasında olan belediyeler de olduğunu söyleyen Başkan Atabay, "Canlı hayvan satışını yasakladık ve bu hayvan dostu belediyemiz için gerçektende örnek olacak olan bir karar. Hayvan satışını yasaklama kararı sonrasında Türkiye genelinden olumlu geri dönüşler aldık ve bu kararı birçok ilçe belediyemize de yolladık. Mesela bizim arkamızdan da Kuşadası Belediyesi aldı bu kararı, onlara da çok teşekkür ediyorum. Birçok belediyemizin de aynı yönde çaba sarf ettiğini biliyorum" ifadelerini kullandı.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet