“Diyabet Size Zarar Vermeden Kontrol Altına Alın”

Tip-2 diyabet hastalığının, çağımızda en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, diyabetin vücuda zarar vermeden kontrol altın alınması gerektiğini söyledi...

Yayınlanma:
“Diyabet Size Zarar Vermeden Kontrol Altına Alın”

Tip-2 diyabet hastalığının, çağımızda en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu dile getiren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, diyabetin vücuda zarar vermeden kontrol altın alınması gerektiğini söyledi ve hastalığın belirtilerini sıraladı.

Tedavi edilmeyen yüksek kan şekeri seviyelerinin vücutta her türlü komplikasyona sebep olabileceğine değinen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, “Yüksek kan şekeri seviyeleri hayati organları besleyen kan damarlarına zarar verebilir. Diyabet, vücudumuza zarar vermeden önce kontrolü ele almak gerekmektedir. Burada temel hedef: kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaktır. Kan şekeri kontrolünün en önemli iki bileşeni ise; diyet ve egzersizdir” dedi.

Belirtileri Nelerdir ?

Tip-2 diyabetin bazen semptom vermeden ilerlediğini ve kişilerin uzun yılar hasta olduklarını fark etmeden yaşadığını ifade eden Dr. Hayretdağ, görülebilecek belirtileri ise şöyle sıraladı:
1. Sinir
Yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun farklı bölgelerine mesajlar taşıyan karmaşık bir sinir ve hücre ağı olan sinir sistemine zarar verdiğinde, belirli bölgelerde işlev bozukluklarına neden olabilir.
2.Yorgunluk
Sürekli halsizlik ve bitkinlik hali, kişiyi uyuyakalmaya kadar sürükleyen yorgunluk nöbetleri görülebilir.
3.Açlık
Aç kalmaya dayanamama ya da sürekli tatlı yeme isteği oluşabilir. Aşırı kilo alma ya da verme sorunları doğabilir.
4.Yaralar
Vücutta herhangi bir sebeple oluşan yaraların geç iyileşmesi de diyabet habercisi olabilir.
5.Diğer
Kaşıntı, ağızda kuruluk, ağızda koku, ayaklarda uyuşma ve karıncalaşma, bulanık görme gibi belirtiler de TİP-2 Diyabet habercisi olabilir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet