Eğitim-Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Ali Kaya: Somut adımlar atılmalıdır

Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ali Kaya 2020-2021  eğitim-öğretim yılı yüz yüze eğitimin başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yayınlanma:
Eğitim-Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Ali Kaya: Somut adımlar atılmalıdır

Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ali Kaya 2020-2021  eğitim-öğretim yılı yüz yüze eğitimin başlaması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kaya mesajında, koronavirüs salgını nedeniyle mart ayının ikinci haftasında okulların kapatılmasından günümüze kadar yaşanılan süreçte atılan adımların olumlu olduğunu ancak bazı konularda belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekerek, “Bakanlık belirsizlikleri gidermeli ve somut adımlar atmalı” dedi.

Başkan Kaya açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) tüm dünyaya yayılarak pandemiye dönüşmesinin ardından mart ayının ikinci haftasından itibaren hemen hemen tüm dünyada okullar kapatılmış ve uzaktan/online öğretim ile eğitimler sürdürülmüştür. Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi(EBSAM) tarafından hazırlanan ‘Pandemi Sürecinde Okulları Güvenle Açmak: Öğretmen ve Veli Araştırması’ raporumuza katılan öğretmen ve veliler uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin önemli bir öğrenme kaybı yaşayacağını ve duygusal olarak olumsuz etkileneceğini belirtmişlerdir. Bundan dolayı salgının kontrol altına alındığı, sağlık ve güvenliğin sağlandığı bir ortamda okulların bir an önce açılması ve yüz yüze eğitimin başlaması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) yaptığı açıklamada 31 Ağustos’ta uzaktan olarak, 21 Eylül’de ise yüz yüze şeklinde Türkiye’de okulların açılacağını ilan etmiştir. Günümüze kadar yaşanan süreç toplumumuz ve eğitimimiz adına olumlu adımlardan oluşmuştur. Ancak salgın süreci nedeniyle çalışma programında değişikliğe gidilmeksizin söz konusu tarihte sadece okul öncesi ve birinci sınıfların ilk hafta bir gün, ikinci hafta iki gün şeklinde eğitim-öğretime başlaması, diğer sınıfların durumunun ileri tarihlerde kararlaştırılacağı ifade edilmiştir. Eğitim-öğretime başlamayan sınıflar hakkında da net bir açıklama yapılmış değildir. Aynı şekilde bugün başlayan sınıflar dışında kalan öğrencilerin yüz yüze eğitim faaliyetine hangi sınıflarda hangi tarihte başlanacağı, yüz yüze eğitim verilmeyecek ise sınıflara ilişkin müfredatın EBA TV başta olmak üzere uzaktan eğitim platformları üzerinden ne zaman ve hangi program dâhilinde işleneceği de açıklığa kavuşturulmamıştır. Söz konusu belirsizlik eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmenlerce eğitim-öğretim faaliyetlerinin planlanmasını ve hayata geçirilmesini zorlaştırmakta, eğitim-öğretimin aksamına neden olmakta; öğrenim kazanımlarının öğrenciye aktarılmasını sekteye uğratmakta, netice itibarıyla eğitimde telafisi mümkün olmayacak zararlara kapı aralamaktadır. Ayrıca sağlıklı bir eğitim-öğretim ortamı için gerekli temizlik malzemelerinin okullarımıza ihtiyaç dahilinde, zamanında ulaştırılması önem arz etmektedir” dedi.

Kaya bakanlığa somut adım atılması için çağrıda bulunduklarını da belirterek, “Eğitim-Bir-Sen olarak, bugün başlayan sınıflar dışında kalan öğrenciler için eğitim-öğretim faaliyetlerinin yüz yüze olarak ne zaman ve ne şekilde başlayacağı ile öğretmenlerimizin görevlerini yerine getirmelerinde yaşanan bu belirsizliğin giderilmesi ve eğitim kurumlarının, yönetici ve öğretmenlerin planlama yapabilmesi için bakanlıktan somut adımlar atmasını, açık ve net kararlar almasını Genel Merkezimiz talep etti” ifadelerini kullandı.

Kaya son olarak, 2020-2021  eğitim-öğretim yılı örgün eğitiminin bugün başladığını belirtti ve yüz yüze eğitime başlayan öğrenci ve öğretmenler için sağlıklı bir eğitim öğretim yılı geçirilmeleri temennisinde bulunarak sözlerini sonlandırdı. İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet