Elvan Grubu’nun 2023 ihracat ciro hedefi 1 milyar dolar

İstanbul Zeytinburnu’nda küçük bir şekerci dükkanında temeli atılan Elvan Grubu’nun Başkanı Hidayet Kadiroğlu 2017’de 65. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlandıklarını belirtti.

1952’de kurulan Elvan Grubu’nun Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Küçük şekerci dükkanında başlayan girişim, 65 yılda sektörümüzün Global Top 100 listesine girdi. Tüketici odaklı global marka yolculuğumuzda 2017 önemli bir aşama olacak. 65. kuruluş yıl dönümümüzü dünya çapında kutlama heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Son iki yılın ihracat şampiyonu ve Ar-Ge lideri

Son 2 yıldır sektöründe ihracat şampiyonluğu ve Ar-Ge Liderliği ödülleri alan Elvan’ın temelleri İstanbul Zeytinburnu’nda küçük bir şekerci dükkanında 1952 yılında atıldı. Gelinen noktada sektörde Türkiye’den dünya sıralamasına giren 3 markadan biri olduklarına dikkat çeken Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Sektörümüzde dünya sıralamasına Türkiye’den girebilen 3 markadan biri olduk. Sektörümüzün Global Top 100 listesine biz 2012’de girdik. Geçen süre zarfında da 34 basamak çıktık ve 66. sıraya yükseldik. 65. kuruluş yıl dönümümüzü dünya çapında kutlama heyecanını yaşıyoruz. Sosyal sorumluluk projeleriyle topluma değer katmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Hidayet Kadiroğlu: “2023’te 1 milyar dolar ihracat cirosu hedefliyoruz”

2023 yılı ihracat ciro hedeflerinin 1 milyar dolar olduğunu hatırlatan Hidayet Kadiroğlu, “Böylelikle Global Top 100 listesinde ilk 20’yi girmiş olacağız. Dolayısıyla daha çıkılacak 46 basamağımız var. Geçen 5-6 yılda 34 basamak çıkan bizler, 7-8 yılda 46 basamak daha çıkacak altyapıya ve stratejik plana sahibiz” diye konuştu.

Türkiye’nin kilosunu 0.40 – 0.45 dolara ihraç etmeye çalıştığı unu yeni yatırımlar sayesinde kruvasan ve waffle gibi yenilikçi ürünlere dönüştürerek katma değerli ihracat ile ülkeye döviz kazandırdıklarını anlatan Hidayet Kadiroğlu, şöyle devam etti: “Hedef ciromuz olan 1 milyar dolara sadece tonaj artışıyla değil, kruvasan, waffle ve fondante gibi yenilikçi ürünlerimizle ulaşmayı planlıyoruz. Bununla birlikte marka yatırımlarımızı artırıyoruz.”

AR-GE ve markaya yatırımlarını artırdı

Sektöründeki belgeli ilk Ar-Ge Merkezi’ni kuran Elvan; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015’te sektörünün Ar-Ge lideri olarak ödüllendirildi.

AR-GE merkezinde geliştirdiği özel maya ile Avrupalı kruvasancılardan farklılaştı.

2015’te de Türkiye’de ambalajlı ilk waffle üretimini gerçekleştirdi.

2015’te Ne şeker ne çikolata: Hem şeker, hem çikolata” olarak tanımlanan ilk Fondante’yi üretti.

130 ülkeye ihracat yapan Elvan, 5 ülkede de ülke müdürlüğü kurdu (Romanya, Irak, Mısır, Suudi Arabistan ve Güney Afrika).

Türkiye’de farklı illerdeki (İstanbul, Sakarya, Eskişehir, Manisa ve Balıkesir) 9 fabrikada üretim yapan Elvan, Mısır’a da fabrika kurdu.

Ekonomi Bakanlığı tarafından Turquality kapsamına alınan Elvan, son yıllarda pazarlama-marka bütçesini 20 kat artırdı. 

Kendi özgün markalarına yatırım yanında dünyanın popüler karakterleriyle de işbirliği yapıyor. Angry Birds, Minions  ile Batman ve Süperman lisanslarıyla yeni bir çıkış yakaladı.

2013 yılında Elvan Zeka Kulübü ile zekanın gelişimine yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Elvan; Afrika’da da zeka atölyeleri kurdu.

5 Haziran 2016’de ilk kez Çocuk İnovasyon Ödülü veren Elvan, 2017’de ödül bütçesini yüzde 400 oranında artırdı.


Etiketler:
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: