Fatura zamlarına tüm yurtta tepkiler büyüyor

Türkiye Komünist Partisi’nin yerelliklerde mahallelilerin katılımıyla gerçekleştirdiği pahalılığa, yoksulluğa, fatura soygununa karşı ayağa kalk eylemleri bu hafta da ülkenin birçok noktasında devam etti.

Yayınlanma:
Fatura zamlarına tüm yurtta tepkiler büyüyor

Türkiye Komünist Partisi’nin yerelliklerde mahallelilerin katılımıyla gerçekleştirdiği pahalılığa, yoksulluğa, fatura soygununa karşı ayağa kalk eylemleri bu hafta da ülkenin birçok noktasında devam etti. Adana Akkapı Mahallesi, Ankara Dikmen, Antalya Dokuma Mahallesi, Çorlu, İstanbul Bakırköy, İstanbul Sarıyer Reşitpaşa, İstanbul Tuzla Aydınlı, İzmir Kuruçeşme, Konya ve Samsun’da gerçekleşen yürüyüş ve açıklamalarda “Enerji şirketlerine sesleniyoruz: Bizden çaldıklarınızı geri alacağız! “, “Emekçilerin aydınlanma ve ısınma hakkını engelleyemezsiniz!” ve “Hemen Devletleştirme” sloganları atılırken, halk soyguna karşı mücadeleye çağrıldı.

Türkiye Komünist Partisi, Ocak ayında gerçekleşen elektrik zamlarının ardından Fatura Soygununa Karşı Ayağa Kalk! #HemenDevletleştirme başlığıyla bir açıklama yayınlamış ve tüm Türkiye’de imza kampanyası başlatmıştı. Bugüne kadar binlerce kişinin katıldığı kampanya, geçtiğimiz hafta dijital olarak da imzaya açıldı.

Usulsüz Burslarla İlgili Suç Duyurusu

Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Örgütü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden aldıkları fahiş miktardaki usulsüz burslarla gündeme gelen AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Rabia İlhan Kalender, eski AKP Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ve AKP'li eski bakan Fatma Betül Sayan Kaya ile, bu usulsüzlüğe göz yuman dönemin KİPTAŞ ve İSBAK yöneticileri hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İl örgütü adına yapılan açıklamada, "Hayatlarında tek bir gün emek harcamamışların, milyonlarca lira bursu, çalışma karşılığında aldığı iddiası tam bir fiyaskodur... Siz ancak benzerlerinizi kandırırsınız. İstanbul Örgütü olarak ensenizdeyiz. Nasılsa unutulur diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. İstanbul halkından çaldığınız, çırptığınız her kuruşun hesabını soracağız, bu 3 kadın hakkında suç duyurusunda bulunduk. Tüm ülke yoksullukla, faturalarla boğuşurken, bu arkadaşlar, milyonların alın teriyle sefahat sürmüşler... Yok öyle yağma, hiç merak etmeyin, burnunuzdan fitil fitil getireceğiz. Bu da bizim İstanbul halkına sözümüz olsun." denildi.

NATO Karşıdevrimci Bir Terör Örgütüdür

Türkiye Komünist Partisi Türkiye’nin NATO’ya katılışının 70. yılında “NATO Karşıdevrimci Bir Terör Örgütüdür” başlıklı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Bugün Türkiye’nin NATO’ya dahil oluşunun yetmişinci yılı, ve bizim yetmiş gün daha bile tahammülümüz yok. Ülkemizde her an savaş tehdidi ile yaşamak istemiyoruz. Başka ülkelerin halklarına, yaşamlarına, toprak bütünlüklerine kasteden hükümetler istemiyoruz!" denildi.Aynı gün ABD Büyükelçiliği önünde bir araya gelen TKP Ankara İl Örgütü yaptığı basın açıklamasında “NATO karşıdevrimci bir terör örgütüdür. Türkiye NATO’dan derhal çıkmalıdır.” dedi.

Eşitlik Ve Özgürlük İçin Halk Temsilcilerini Seçiyor

Türkiye Komünist Partisi, Ocak ayında gerçekleştirdiği Olağanüstü Konferans’ta, yaklaşmakta olan Parlamento seçimlerinde milletvekili adaylarını Semt Evlerinde, İşçi Evlerinde, Köy Evlerinde, Dayanışma Komitelerinde, Kadın Dayanışma Komitelerinde, sektör ve işyeri ölçeğinde işçi toplantılarında ve üniversite örgütlerinde gerçekleşecek toplantılarda belirleme kararı almıştı.

Eşitlik ve özgürlük için halkın temsilcilerinin seçildiği ilk toplantı İzmir Çiğli'de gerçekleşti. Paşakule Düğün Salonu'nda yapılan toplantıda TKP MK üyesi Savaş Sarı, şair Tuğrul Keskin ve Çiğli İlçe Örgütü adına Eren Selanik konuşma yaptı. Savaş Sarı açılış konuşmasında: Biz bu seçimleri oy kullanmanın ötesinde algılıyoruz. İşçi sınıfının sesini yükselmesiyle boyun eğmesi arasında bir seçim. Bu seçimde işçiler, emekçiler bu nedenle bir gün bile kaybetmeden sözünü söylemelidir. derken, Eren Selanik “Çiğli işçi mücadelesinin yürüdüğü bir ilçe ve TKP de burada aydınlanma ve emek mücadelesi yürütüyor. Egekent ve Evka-2 semt evlerinde mahallelerde, Çiğli'deki İşçi Evi'mizde organize sanayi bölgesindeki direnişlerin taşıyıcısı, örgütleyicisi ve dayanışma yürüten tarafı oluyor. Hepinizi bu mücadelenin parçası olmaya çağırıyoruz" dedi. Toplantıda konuşma yapan adaylar Bakırçay Üniversitesi öğrencisi Sinem Ulaş, Kadın Dayanışma Komiteleri adına Hatun Sözen, Tekstil işçisi Ulviye Uludağ ve Bakırçay Üniversitesi öğrencisi Berat Doğan mücadele etmenin ve örgütlülüğün öneminden bahsetti. Tuğrul Keskin’in şiirler okuduğu toplantıya Emek Partisi Çiğli İlçe Örgütü temsilcileri ile Kars-Ardahanlılar Derneği temsilcileri de katıldı. 

"Zamlar geri alınsın" diyenler Kadıköy'de buluştu

20 Şubat Pazar günü İstanbul Kadıköy İskele meydanında Zamlar Geri Alınsın talebiyle yapılan ortak eyleme katılan TKP, Hemen Devletleştirme talebini burada da dile getirdi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet