Fizik Tedaviye Yoga Desteği

Fizyoterapist Ümit Duman, rahatlama seansları dışında fizik tedavi sırasında da uzman hekim eşliğinde yoga yapılabileceğini söyledi.Modern hayat tarzı, sanayileşme ve yaşadığımız dijital çağ, insanı kendi doğasından uzaklaştırırken...

Yayınlanma:
Fizik Tedaviye Yoga Desteği
Fizyoterapist Ümit Duman, rahatlama seansları dışında fizik tedavi sırasında da uzman hekim eşliğinde yoga yapılabileceğini söyledi.
Modern hayat tarzı, sanayileşme ve yaşadığımız dijital çağ, insanı kendi doğasından uzaklaştırırken beden ve ruh sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda vücut için faydası saymakla bitmeyen yoga, kişilerin tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bu uygulama, aynı zamanda fizik tedavide de kullanıyor. Biri halk arasında birinin ise tıp dünyasında çok iyi bilindiğine dikkat çeken Duman,” Her ikisinin de aynı hedefleri vardır; esnekliği geliştirmek, gücü artırmak, ağrıyı azaltmak, duruşu iyileştirmek, stresi azaltmak, denge becerilerini geliştirmek ve genel sağlığınızı geliştirmek. Kişilerin tedavilerine uzman hekim eşliğinde yoga eklenebilir“ ifadelerini kullandı.
”Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulama olan yoga, önemli bir fiziksel aktivite olarak karışımıza çıkıyor. Esnekliği, kan dolaşımını arttıran, doğru nefes almayı öğreten ve farkındalık yaratarak stresi azaltan bu teknik sağlık sorunlarında da kişilere yardımcı oluyor” diye konuşan Duman, bazı tıp uygulamalarında yardımcı tedavi yöntemi olarak önerilebiliyor. Bu alanların başında ise fizik tedavinin geldiğini savundu.
”Denge Sağlık İçin Anahtar Kelimedir”
Sağlığımız için her gün her dakika ve saniye harekete ihtiyacımız olduğunu dile getiren Duman, ”Kontrollü nefesle birlikte eş zamanlı yapılan yoga hareketleri , hormonal düzeyde yaptığı regülasyonla tüm organ ve sistemlerin daha verimli çalışmasını sağlar. O yüzden hareket hayattır. Yaşamaya devam etmek için her gün, her dakika, her saniye ona ihtiyacımız var. Ne kadar çok hareket edersek o kadar sağlıklı oluruz. Bu kapsamda fizik tedavi ve yoga hem hareketi destekler hem de bu bakımdan yaşamı destekler. Aynı zamanda ömür boyu değişiklikler gerçekleştirir. Hareketler ile duruşunuz iyileşecek ve daha güçlü ve daha esnek olacaksınız. Sadece fiziksel değil, zihinsel ve duygusal olarak da daha iyi bir denge elde edeceksiniz. Denge sağlık için anahtar kelimedir. Kan akışı veya basıncı, duygusal stres, esneklik, güç ve duruş alanında iyi bir dengede kalmaya çalışın.” ifadelerini kullandı.
Yoga Sağlığımız İçin Büyük Önem Taşıyor
Duman, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Yoga , yüzlerce yıl öncesinden, modern hayatın bizi sürükleyeceği hareketsizliğe bağlı fiziksel sorunlarda, yoğun zihinsel aktivitenin getireceği stres kaynaklı sorunlarda ve bunlarla bağlantılı ruhsal ve davranışsal sorunlarda , durumu düzeltmeye yardımcı olacak çok etkili çözüm önerileri sunuyor. Her neresinden tutarsak tutalım, ister bedensel sağlık için , ister gevşeme hatta kilo vermek veya fit olmak için, yoganın bize katacağı değerler yüzyıllar öncesinden test edilip onaylanmıştır. Bu fırsatı kendimize sunarsak, hücrelerimiz yogayı kesinlikle hatırlayacaktır.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet