fonbulucu 15 milyon lira yatırım aldı

Yeni nesil girişimcilik finansmanı ve yeni nesil yatırımcılık kültürünü Türkiye’de ilk uygulayan ve gelişmesi yönünde büyük katkıları bulunan kitle fonlama platformu fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.

Yayınlanma:
fonbulucu 15 milyon lira yatırım aldı

Yeni nesil girişimcilik finansmanı ve yeni nesil yatırımcılık kültürünü Türkiye’de ilk uygulayan ve gelişmesi yönünde büyük katkıları bulunan kitle fonlama platformu fonbulucu’nun çatı şirketi Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş.,  Almanya merkezli Kloepfel Consulting Şirketi’nin Kurucusu Efe Duran Sarıkaya’dan 10 hissesine karşılık 15 milyon lira yatırım aldı. Ayrıca kurulan bu ortaklık ile geliştirdiği sistemi Almanya’ya da taşıyacak olan fonbulucu’nun globalleşme yolculuğu 6 ay içerisinde başlayacakken, onay işlemleri için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başvurusunun hazırlık sürecine girildi.

Türkiye'nin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslıyla faaliyete geçen ilk paya dayalı kitle fonlama platformu fonbulucu, Almanya merkezli Kloepfel Consulting Şirketi’nin Kurucusu Efe Duran Sarıkaya’dan şirketin 10 hissesi karşılığında 15 milyon lira yatırım aldığını duyurdu. 2021 yılı itibariyle 1400’den fazla girişimin başvurduğu, yatırım turuna çıkmaya hak kazanan 23 girişimden 19’unun hedeflediği finansmana ulaşmasını sağlayarak 6 ay gibi kısa bir sürede toplamda 37 milyon liraya yakın fon toplayan fonbulucu, bu gelişmeyle birlikte globalleşme yolunda da ilk adımını atmış olacak. Platform, 6 ay içerisinde geliştirdiği sistemi Almanya’ya taşıyarak teknolojisi ile operasyonel know-how’ını yurt dışına aktaracak. Ülkemizde fonlanan girişimlerden uygun görülenler, global yatırım turlarını Almanya'da kurulacak platformda gerçekleştirecek. Ayrıca yatırımcı Efe Duran Sarıkaya, fonbulucu sistemi üzerinden Türkiye’deki girişimlere 10 milyon euro tutarında yatırım yapacak. İmzalanan sözleşme sonrası sermaye girişinin sağlandığı ortaklık ile ilgili işlemler için SPK’ya başvuru hazırlıklarına başlandı. 

“Çalışmanın, gayretin, samimiyetin, global düşünmenin, şeffaf ve güçlü bir sistem kurmanın karşılığını dünyadan görmek bizim için büyük bir mutluluk” 

Alınan yatırım hakkında konuşan fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız, “fonbulucu olarak kuruluşumuzdan bugüne pek çok yeniliğe imza attık. Girişimcilik ekosistemini büyütürken ülkemizin üretim ve istihdamını artırmak için çalıştık. Geçtiğimiz aylarda Avrupa‘da bir kitle fonlama platformu 100 milyon dolar karşılığında ABD’li bir başka platforma satılmıştı. Dünyada kitle fonlama sisteminin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Biz de girişimlerin finansmanını ve yeni nesil yatırımcılık sistemimizi önce Avrupa ve dolayısı ile globale taşımak istiyorduk. Almanya bizim için doğru bir merkez olacaktı. Şirketimizin 10’una stratejik ortak olarak sahip olacak Efe Bey ile beraber bu isteğimize çok daha çabuk ulaşacağımızı gördük. Aldığımız bu büyük yatırımla şirketimizin değerlemesini de 10 milyon euro ’ya realize etmiş olduk. Kısa bir zamanda hem ülkemizde büyürken hem de global platformumuzu hayata geçireceğiz. Tüm sistem altyapısını kendi ekibimizle 6 yıl gibi bir sürede kurduk. Sahip olduğumuz teknoloji ve operasyonel know-how globalde de başarılı olabileceğimizi gösteriyor. Yüzümüzü daima geleceğe çevirdik. Daima global düşündük ve birlikte daha güçlü olacağımızı her seferinde dile getirdik. Efe Duran Sarıkaya, yaklaşık 8 milyar euro'luk satın alma hacmine sahip orta ölçekli şirketlerde 350'den fazla projeye yönetmiş biridir. Kendisi, Almanca konuşulan ülkelerin önde gelen satınalma ve tedarik zinciri uzmanlarından. Böylesine derin bir uluslararası deneyime ve vizyona sahip bir iş insanın desteği ile 2022 yılı şirketimizin, girişimciliğin ve tabana yayılan yatırımcılığın daha da parladığı bir yıl olacak. Bundan en ufak bir kuşkumuz yok. Çalışmanın, gayretin, samimiyetin, global düşünmenin, şeffaf ve hesap verilebilir güçlü bir sistem kurmanın karşılığını global ölçekte görmek bizim için büyük bir mutluluk. Yatırımcımıza bize olan inancından ve desteğinden ötürü sonsuz teşekkürler. İş birliğimiz, hayırlı ve uğurlu olsun” açıklamasında bulundu. 

 

“fonbulucu, girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemi için öncü bir rol üstleniyor”

Efe Duran Sarıkaya ise, “Başlangıcından bu yana fonbulucu’nun çalışmalarını özen ve dikkatle takip ediyordum. Türkiye, girişim ekosistemindeki büyüme ve buna bağlı olarak gelişen taleple birlikte dünyada güçlü bir konuma sahip. Hakan Yıldız liderliğindeki fonbulucu ise yenilikçi iş modeli ve kendi geliştirdiği dijital teknolojilerle ekosistem için öncü bir rol üstleniyor ve piyasa yapıcısı konumunda. Kurulan fon mekanizmasından çok etkilendik. Dijital bir altyapıda Melek Yatırımcılığı, Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarını ve Kitle Fonlama Sistemini bir araya getirmeyi ve bunu uçtan uca bir değer zincirine dönüştürmelerini görmek bizi yatırım kararına itti. Bu altyapı etik, şeffaf ve vizyoner bir kurumsal kültürle bir araya geldiğinde ortaya profesyonel bir şirket profili çıkıyor. Dolayısıyla yatırım kararını alırken çok zorlanmadık. Bize büyük bir güven duygusu verdiler ve fonbulucu’da gördüğümüz güçlü potansiyele çok inandık. Uygulanan tüm modeli yurt dışına da taşıyarak hem fonbulucu’nun büyümesine destek vermekten hem sistemi ve özgün girişimleri Avrupa ve global yatırımcılarla buluşturmaktan hem de sektörün gelişimine katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız” dedi. 

 

Türkiye’deki girişimcilere yapılacak yatırım ve fonlama planına da değinen Sarıkaya, “Türkiye’deki girişimler çok başarılı işler çıkarıyor. Bu yüzden fonbulucu Platformları ve fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) üzerinden 10 milyon euro tutarında bir yatırımı Türkiye’deki girişimler için ayırdık. Hatta ilk iki yatırımımızı da platformda yayınlanan iki girişime yaptık. Türkiye’de başarılı bir şekilde fonlanan ve büyümeye başlayan girişimlerden uygun olanların globale açılması için birlikte kuracağımız yeni yapı bir köprü görevi görecek. Girişimler, Türkiye’deki platformumuzda elde ettikleri tecrübe ile Almanya’da da yatırım turlarına çıkarak daha büyük finansmana ulaşabilecekler. Çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu aşamada ortaklığımızın ve iş birliğimizin hayırlı olmasını dilerim” sözlerini kaydetti. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet