Furkan Andıç'tan Epilepsi Hastalarına Anlamlı Destek

Furkan Andıç Epilepsi İçin Bak Farkındalık Elçisi Oldu   Ünlü oyuncu Furkan Andıç epilepsi hastalarının ön yargılarla mücadelesine destek olmak için Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının gönüllü elçisi oldu.

Yayınlanma:
Furkan Andıç'tan Epilepsi Hastalarına Anlamlı Destek

Furkan Andıç Epilepsi İçin Bak Farkındalık Elçisi Oldu

Ünlü oyuncu Furkan Andıç epilepsi hastalarının ön yargılarla mücadelesine destek olmak için Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının gönüllü elçisi oldu. Andıç, 14 Şubat Dünya Epilepsi Günü kapsamında kameralar karşısına geçti

 

Furkan Andıç, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin altı yıldır sürdürdüğü Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasına gönüllü destek olarak farkındalık elçisi oldu. 

Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının bir parçası olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Andıç, “Kampanyanın taşıyıcı ikonu mor gözlükler, bize epilepsi hastalarıyla ilgili bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini hatırlatıyor, umarım ben de farkındalık çalışmalarına katkı sağlarım ve bu konuda hepimiz daha bilinçli oluruz” dedi.

14 Şubat Dünya Epilepsi Günü kapsamında yayınlanan farkındalık filminde yer alan Andıç, epilepsi hastalığına karşı ön yargılar nedeniyle ülkemizde toplumun yüzde 60’ının çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından dolayı rahatsızlık duymasının, alınacak çok yol olduğunun göstergesi olduğunu vurguladı. Andıç, “#UzunLafınKısası farkındalık çok zor bir şey değil” diyerek herkesi epilepsi farkındalığını birlikte öğrenmeye ve öğretmeye davet etti.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Nerses Bebek, Furkan Andıç’ın Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasına anlamlı desteğinden dolayı kendisine teşekkür etti. Epilepsili bireyler okuyabilir, çalışabilir, evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir diyen Prof. Dr. Bebek, “#UzunLafınKısası epilepsi hastaları ve hasta yakınları için hepimiz ön yargılarımızdan vazgeçmeliyiz” vurgusunu yaptı.

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği herkesi, Epilepsi İçin Bak Instagram sayfasında yer alan #MorGözlük filtresiyle kendi fotoğrafını çekip farkındalık mesajları, #EpilepsiİçinBak ve #UzunLafınKısası etiketleriyle sosyal medya hesaplarında paylaşmaya ve farkındalığın bir parçası olmaya davet ediyor.

Epilepsili Bireyler İçin Bakış Açımızı Değiştirme Zamanı:

Türk Epilepsi İle Savaş Derneği’nin UCB Pharmanın koşulsuz desteğiyle, 2017 yılından beri hayata geçirilen Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyası bu yıl altıncı yılında… Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyası, epilepsili bireylerin de herkes gibi hayatlarına devam edebilecekleri, okuyabilecekleri, çalışabilecekleri, evlenebilecekleri, çocuk sahibi olabilecekleri ve başarılı işlere imza atabileceklerinin farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının taşıyıcı ikonu olarak epilepsi hastalarına olan bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini sembolize eden mor gözlükler kullanılıyor.

Epilepsi Farkındalık Araştırması'nın sonuçlarına göre; ülkemizde çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından rahatsızlık duyanların oranı maalesef yüzde 60 gibi çok yüksek bir oranda. Araştırma yine gösteriyor ki; işveren olsam epilepsi hastası bir bireyi işe almak istemem diyenlerin oranı yüzde 22. Yakınlarının epilepsili bir bireyle evlenmesini istemeyenlerin oranı ise yüzde 36. Ve her 2 kişiden 1i epilepsi nöbeti geçiren kişiye nasıl müdahalede bulunacağını da bilmiyor.

Geçtiğimiz yıl Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının gönüllü elçisi Murat Dalkılıç olmuş ve epilepsinin çalışamamakla #NeAlakasıVar! demişti. 2020 yılında kampanyaya, ünlü oyuncu İrem Sak gönüllü destek vermiş ve #YılOlmuş2020 farkındalık filminde rol almıştı. Ünlü şarkıcı Derya Uluğ da dijital mecralardaki farkındalık çalışmalarının gönüllü destekçisi olmuştu.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet