Gayrimenkulde Kadın Liderler 2022'de Eğitime Odaklandı

Gayrimenkulde Kadın Liderler Başkanı Didem Hiçyorulmazlar, GKL'nin 2022 yılında sektördeki kadının donanımını arttırmaya destek olmak amacıyıla teknolojiden girişimciliğe, sürdürülebilirlikten kişisel gelişime kadar bir çok eğitime ve etkinliklere yoğunlaşacağını açıkladı.

Yayınlanma:
Gayrimenkulde Kadın Liderler 2022'de Eğitime Odaklandı

Gayrimenkulde Kadın Liderler Başkanı Didem Hiçyorulmazlar, GKL'nin 2022 yılında sektördeki kadının donanımını arttırmaya destek olmak amacıyıla teknolojiden girişimciliğe, sürdürülebilirlikten kişisel gelişime kadar bir çok eğitime ve etkinliklere yoğunlaşacağını açıkladı. GKL’nin 5’nci Dönem Mentor Programı‘na da değinen Hiçyorulmazlar, “Yeni dönem mentorluk programımızda farklı bir bakış açısı getirdik ve ‘Gayrimenkul Sektöründe Nesiller Buluşuyor! Tersine Mentorluk‘ yöntemini uygulamaya başladık. Ayrıca,önümüzdeki süreçte "girişimcilik“ konusunda, çok güzel projeleri hayata geçireceğiz“ dedi.

 

Gayrimenkulde Kadın Liderler GKL, 6 yılı aşkın süredir gayrimenkul sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşlarını “kadın” başlığı altında bir araya getirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor. 6 yıla, gayrimenkul sektöründeki çalışan kadınların durumunu ve ihtiyaçlarını ortaya koyan; biri Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından düzenlenen Baykuş Ödülleri’nde, ‘Eşitlikçi Baykuş’ kategorisinde Altın Ödül alan 3 kamuoyu araştırması, onlarca etkinlik, atölye çalışmaları ile mentor ve menti programı ve çok sayıda işbirliği sığdıran GKL, 2022 yılında odak noktasını eğitim olarak belirledi. 

“Yoğunlaştırılmış dijitalleşme çağına çok hızlı bir geçiş yaptık.”

Gayrimenkulde Kadın Liderler’in misyonunun, gayrimenkul sektöründe kadın istihdamını ve kadın yönetici sayısını; sektördeki kadınların varlığını ve etkinliğini artırmak olduğuna dikkat çeken Akiş GYO Satış ve Pazarlama Direktörü ve GKL Başkanı Didem Hiçyorulmazlar, “Pandemi ile birlikte yoğunlaştırılmış dijitalleşme çağına çok hızlı bir geçiş yaptık. Gayrimenkul sektörü, bu değişim ve dönüşüm sürecinin içinde tam yol alıyor. Biz de sektördeki kadınlarımızın değişen, gelişen ihtiyaçları konusunda bize yol göstermesi adına ‘Pandemi Sürecinin Gayrimenkul Sektöründe Kadın Çalışanlara Etkisi’ başlıklı anket çalışmamızı gerçekleştirdik. Ulaştığımız sonuçlar, 2022 yılında odaklanacağımız çalışmalara yön verdi. Dijitalleşmenin çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmesi ile birlikte, artık iş dünyasında tüm stratejiler, yetkinler yeniden yazılıyor. Sadece gayrimenkul değil tüm sektörler için teknolojiye hakim yeni nesil çalışanların varlığı büyük önem kazandı. O yüzden biz de GKL olarak odağımıza eğitimi alarak, sektördeki bir çok kadının ihtiyaç duyacağı teknolojiden kişisel gelişime, sürdürülebilirlikten girişimciliğe kadar geniş yelpazede başlıkları içeren zengin bir eğitim programı oluşturduk. Alanlarında uzman kişi ve kurumlarla yaptığımız işbirlikleri ile hayata geçirdiğimiz eğitim programımızla; iş hayatında yaşanan dinamik değişimlere uyum sağlama noktasında üyelerimize katkı sağlamayı hedefliyoruz.“dedi. 

GKL 5. Dönem Mentor Programı Başladı“

2022 yılında GKL’nin sektördeki kadının donanımını arttırmaya yönelik kişisel gelişim odaklı eğitimlere ve etkinliklere yoğunlaşacağını ifade eden GKL Başkanı Hiçyorulmazlar“GKL olarak gurur duyduğumuz çalışmalardan biri de Mentorluk Programımız. Bugüne kadar 4 mentorluk programını başarı ile tamamladık ve 57 mentor ile 84 mentimizi eşleştirdik. Yeni dönem mentorluk programımızda farklı bir bakış açısı getirdik ve ‘Gayrimenkul Sektöründe Nesiller Buluşuyor! Tersine Mentorluk‘ yöntemini uygulamaya başladık. 5. Dönem Mentorluk Programımızın hem gençlere hem de sektörün önde gelen isimlerinden oluşan mentorlarımız ve elbette GKL’ye çok şey katacağına inanıyorum.  Programımız; “Yeni liderlik modeli: Gençler hangi özelliklerdeki liderlerle çalışmayı istiyor?”, “İletişim tarzı / modeli: Nesiller arasındaki iletişim anlayışının uyumlanması” ve “Teknoloji / Dijital dünyayı okumak: Giderek dijitalleşen dünyada liderler teknolojiye ne kadar yakın?” vb. gibi tamamen kişisel konu ve hedeflere bağlı temalar üzerinden devam ediyor.“ dedi."

 

“GKL sektörde girişimci olmak isteyen kadınların da artık yanında”

GKL, gayrimenkul sektöründe girişimci  olmak isteyen kadınlara destek olmak adına bu yıl "sürdürülebilir girişimcilik “ çalışma grubu oluşturdu. GKL Başkanı Didem Hiçyorulmazlar, GKL’nin gerek sosyal gerekse kadın girişimcilik ekosistemini geliştirmek adına çalışmalarını başlattığını belirtti ve şöyle devam etti: “Şimdiye kadar yaptığımız kamuoyu araştırmalarımızda sektörde girişimci olmak isteyenlerin oranı yüzde yirmi gibi çok yüksek bir oran çıkmıştı. Bu tespit, sektörümüzdeki çalışan kadınların girişimcilik ruhuna sahip olduğunu ortaya koydu. Önümüzdeki süreçte "girişimcilik“ konusunda, çok güzel projeleri hayata geçireceğimizi, şimdiden sizlere müjdelemek isterim.”. 

 

“Pandemi sürecinde dijital ortamda sürdürdüğümüz etkinliklerimiz devam edecek.”

GKL Proje gruplarının, yeniden düzenlediğini ve görev dağılımlarının yapıldığını belirten Hiçyorulmazlar şöyle devam etti: “Etkinlikler de hem sektör çalışanı kadınlarımıza hem de kamuoyuna ulaşmada önemli araçlarımız. Pandemi sürecinde dijital ortamda sürdürdüğümüz etkinliklerimiz devam edecek. Bu kapsamda Türkiye'nin yeni nesil dijital etkinlik, sektörel içerik ve iş birliği platformu Digital Network Alkaş ile GKL olarak güzel bir işbirliğine imza attık. Yakın dönemde bu işbirliğinin yansımaları da hayata geçecek. Gurur duyduğumuz bir başka çalışma da GKL Bizden Haberler Bülteni. 2021 yılının ikinci yarısında başladığımız ve üç ayda bir yayınlanan e-bültenimiz sayesinde yaptığımız çalışmaları sektör çalışanı kadınlarımıza düzenli olarak ulaştırma fırsatı buluyoruz. Bugüne kadar yayınlanan e-bültenlerimizin konuları ‘Sürdürülebilirlik’ ve ‘Teknoloji’ oldu. Üçüncü sayımız da yolda. 

 

“Şirketlerin yüzde 52’sinin Yönetim kurullarında hiç kadın yok.”

GKL Başkanı Didem Hiçyorulmazlar sözlerini; “BIST 400’de yer alan gayrimenkul ve inşaat sektöründeki son verilere göre şirketlerin yüzde 52’sinin Yönetim kurullarında hiç kadın yok. Kadınların yer aldığı yönetim kurullarında ise erkek üye oranı yüzde 87 iken kadın üye oranı sadece yüzde 13 ile sınırlı kalıyor. Hedefimiz bu sayısı mümkün olduğunca arttırmak.” şeklinde tamamladı.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet