Geleceğin İtfaiyecilerine Zorlu Eğitim

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) Lisans Bölümünde öğrenim gören öğrenciler için İtfaiye Eğitim Merkezi’nde (SABİTEM) staj programı düzenlendi.

Yayınlanma:
Geleceğin İtfaiyecilerine Zorlu Eğitim

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) Lisans Bölümünde öğrenim gören öğrenciler için İtfaiye Eğitim Merkezi’nde (SABİTEM) staj programı düzenlendi. 4 hafta süren programda 33 öğrenci yangınla mücadele, akaryakıt yangınlarına müdahale ve enkaz altından arama kurtarma çalışması gibi birçok konuda gerçeğini aratmaya tatbikatlarla mesleğin zorluklarını öğrendi.


Afet, yangın ve kazalara karşı şehirdeki mal ve can güvenliğinin teminatı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, bir taraftan şehirdeki olaylara müdahale ederken, diğer taraftan da geleceğin itfaiyecilerinin eğitimine katkı sağlıyor. Bu kapsamda Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) Lisans Bölümünde öğrenim gören itfaiyeci adayı stajyer öğrencilere 4 haftalık staj programı düzenlendi. Eğitim Amiri Mehmet Aşıkoğlu ve eğitmen Ercan Kabadayı tarafından verilen eğitimlerde AYAY öğrencileri direktifler doğrultusunda yangına ve herhangi bir afet durumuna nasıl müdahale edeceklerini uygulamalı olarak öğrenirken ayrıca ekipmanların nasıl kullanıldığı noktasında da bilgiler aldı.


İTFAİYECİLİĞİN TÜM DETAYLARI ANLATILDI

Karadeniz Bölgesi’nde öncü bir eğitim merkezi olan SABİTEM'i tercih eden öğrencilere, staj eğitimleri kapsamında iş sağlığı ve güvenliği, itfaiye mesleği hakkında genel bilgiler, afet çeşitleri,  müdahale yöntemleri, sivil savunma ve acil durum planları gibi genel ve teknik konularda eğitim verildi. Eğitimin uygulama kısmında ise yangın ortamında, yangın kaynağının bulunmasında, mahsur kalanların kurtarılmasında gibi itfaiyeciliğin zor koşullarıyla da yüzleşmeleri sağlandı.


ZORLU TATBİKAT GERÇEĞİNİ ARATMADI

Uygulamalı eğitimlerde ilk kez itfaiye kıyafeti giyen öğrenciler yangın gözlem istasyonunda yangının safhalarını gözlemleyerek yangına doğru müdahale yöntemlerini öğrenirken, yangın evinde dumanlı ve karanlık ortamda ilerleme, yön bulma ve yaralı tahliyeleri gerçekleştirildi.  Stajyer öğrenciler ayrıca sahada yangınla mücadele, LPG, doğal gaz ve akaryakıt yangınlarına müdahale, enkaz altından arama kurtarma çalışması, trafik kazalarında araçta sıkışan yaralıların kurtarılması gibi birçok konuda gerçeği aratmayan tatbikatlarla mesleğin zorluklarını uygulamalı olarak öğrendi.


TEMEL İTFAİYE ERİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Hem eğitim anlamında hem itfaiyenin neler yapabileceğini göstermek anlamında üniversite öğrencilerine sürekli eğitim verdiklerini söyleyen Eğitim Amiri Mehmet Aşıkoğlu, "Onlar geleceğin AFAD’cıları, kurtarıcıları, yangın kurtarma personelleri, yöneticileri olacaklar ve bu işi temelinden, çekirdeğinden öğrenmeleri gerekiyor. Biz burada onlara temel itfaiye eri eğitimi kapsamında hortum atmayı, takım çalışması, figürasyonla çalışma, melanjör ile köpük yapma gibi itfaiyenin hem ekipmanlarını tanıttık hem de takım çalışmasında neler yapmaları gerektiğini öğrettik. 33 öğrencimiz 20 gün boyunca burada eğitim aldı. Eğitimler sonunda başarılı olanlara da belgelerini takdim ettik" dedi.


BİLGİ BİRİKİM VE TECRÜBELERİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Yapılan eğitimlerin önemine değinen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin de, öğrencilerin bilgi, birikim ve tecrübelerini artırmayı hedeflediklerini belirterek, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak, kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu kendi alanımızdaki öğrencilere eğitim vermek suretiyle bu alanda bilgi, birikim ve tecrübelerini artırmayı hedefledik. Hem itfaiye alanında hem de hayatta karşılaşacakları diğer problemler konusunda bütün personel olarak tecrübelerimizi aktardık. Öğrencilere trafik kazalarına müdahale yöntemleri, yangınlara müdahale yöntemleri, herhangi bir gaz kaçağında neler yapması gerektikleri, kapalı ortama girişteki hal, hareket ve davranışları neler olması gerektiği konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak eğitimlerimizi vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.


ÖĞRENCİLERDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR

SABİTEM’e staja gelmeden önce her şeyi bu kadar detaylı öğreneceklerini düşünmediklerini söyleyen öğrenciler eğitimlerin başlaması ile gerçeği aratmayan tatbikatlar yaptıklarını aktardılar. Sahada karşılaşacakları tüm olaylardan teorik bilgilere varıncaya kadar donanımlı bir itfaiyeci olmak için tüm eğitimleri aldıklarını vurgulayan öğrenciler Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler. Staj programının sonunda öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet