Gökçe Gökçen: “Bu Politik ve Popülist Kararı Veren YÖK'ü Kaldıracağız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: -“Sınav barajının kaldırılması, Saray rejiminde gençlerin nasıl bir vasatlığa mahkum edildiğinin açık göstergesi.

Yayınlanma:
Gökçe Gökçen: “Bu Politik ve Popülist Kararı Veren YÖK'ü Kaldıracağız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen:

-“Sınav barajının kaldırılması, Saray rejiminde gençlerin nasıl bir vasatlığa mahkum edildiğinin açık göstergesi. Bu politik ve popülist kararı veren YÖK’ü kaldıracağız. İktidarımızda üniversiteler demokratik, özerk ve nitelikli olacak.”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, üniversite giriş sınavlarında baraj uygulamasının kaldırılması kararını eleştirdi.

Gökçen, “Yeni açılan birçok üniversiteye talep olmadı. Kontenjanlar boş kaldı, çünkü herkes boş binadan ibaret olan üniversitelerin ‘üniversite’ olmadığını ve devamında iş bulma imkanı sağlamadığını görüyor. Kütüphanesi olmayan, yeterince öğretim elemanı olmayan, bir kişinin her derse girdiği, bütün fakültelere aynı kişinin dekanlık yaptığı üniversiteler öğrencilere göre artık yalnızca mecburen gidilen yerler. Görüştüğümüz sayısız öğrenci, Türkiye’de eğitimin bilimsellikten uzaklaştığını ve niteliğini tamamen kaybettiğini söylüyor.” dedi.

Gökçen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dün ise yeni bir kararla üniversite giriş sınavında baraj uygulaması da kaldırıldı. Yine milyonlarca gencin yaşamını etkileyecek bir konuda bir tek gence sormadan bu karar alındı. Hangi gerekçeyle bu kararın alındığı açıklanmıyor. Biz açıklayalım. Artık daha fazla makyajlanamayan genç işsizliği rakamlarını bir süre daha az gösterebilmek için bu karar alındı. Saray’da oturup öğrencilere yolunacak kaz muamelesi yapanlar tarafından bu karar alındı. Bir avuç şirkete bütün kamu kaynaklarını aktarıp gençlere gelince verdikleri krediyi iki katıyla geri alanlar tarafından bu karar alındı.

Barajın kaldırılmasına dair bu karar, bu iktidar sürdükçe vasatlığın da hüküm süreceğinin açık göstergesidir. Hiçbir plan, hiçbir bilimsel gerekçe olmadan yükseköğretime dair kararların alınması, buradaki eğitimin dünyada hiçbir geçerliliğinin olmamasına sebep oluyor. Türkiye’nin milyonlarca genci, verdiği emeğin bir karşılığının olmasını istiyor. Türkiye’nin milyonlarca genci, bilimsel, erişilebilir, demokratik ve nitelikli bir üniversite istiyor. Kimse kimseyi kandırmasın. İçi boş, kütüphanesi bile olmayan, sadece ‘üniversite’ tabelası olan üniversiteler kapatılmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında üniversitelerin son dönemde kontrolsüz açılan kontenjanlarını sınırlayacağız, teknoloji liselerini destekleyeceğiz. Bilimsel, mali ve idari açıdan özerk bir üniversiteyi getireceğiz. Bilim üreten, akademik özgürlüklere sahip, rektörünü ve yönetici kadrosunu kendi bileşenleriyle seçen üniversiteler hedefliyoruz. Kararlarında hiçbir bilimsel gerekçe içermeyen, yalnızca iktidarın üniversiteleri partizanlaştırma aracı olan, bu politik ve popülist kararı veren YÖK’ü kaldıracağız.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet