Güçlü bir bağışıklık için zenginleştirilmiş gıdalardan D vitamini desteği alınabilir

“7.

Yayınlanma:
Güçlü bir bağışıklık için zenginleştirilmiş gıdalardan D vitamini desteği alınabilir

“7. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’nde konuşma yapan Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, D vitamini eksikliğinin nezleden gribe, depresyondan kansere kadar birçok sağlık sorunu ile ilişkilendirildiğini söyleyerek, “Güçlü bir bağışıklık için D vitamini şart. Ancak bu vitamini doğal yollardan almamız bazen hayli güç olabiliyor. Bu durumda D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerden destek almamız gerekiyor” dedi. 

 

10-12 Şubat tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen ve sağlık uzmanlarını buluşturan “7.   Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’nde Covid sonrası dönemde evde sağlık, Covid döneminde ruh sağlığı, kadın sağlığı gibi konular masaya yatırıldı.

Kongrede “Sağlıklı Beslenme ve Güçlü Bağışıklık Sistemi” panelinde sunum yapan Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, D vitamininin özellikle pandemi döneminde taşıdığı kritik önemi gündeme getirdi. Garipağaoğlu, “Beslenme yüzlerce parçadan oluşan bir puzzle’dır. Vitaminler, mineraller, yağlar gibi... Öte yandan beslenme ile bağışıklık sistemi arasında yakın bir ilişki var. Besin ögelerinin vücuttaki görevleri ve bağışıklık sistemi üzerine görevleri farklıdır. Bağışıklık sistemi için en güçlü desteğe sahip 3 besin ögesi Vitamin D, Vitamin C ve çinkodur. Her ne kadar beslenme yoluyla C vitamini ve çinko ihtiyacımızı karşılayabilsek de aynı şeyi D vitamini için söyleyebilmemiz çok kolay değil. Ancak D vitamini sağlıklı bir yaşam için anahtar bir role sahip. Çünkü eskiden sadece kemik sağlığı ile ilişkilendirilen D vitamini bugün nezleden gribe, depresyondan kansere kadar birçok sağlık sorunu ile ilişkilendiriliyor” dedi. 

D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerden destek alınabilir

D vitamini ihtiyacının nasıl karşılanabileceğini somut örneklerle anlatan Prof. Dr. Garipağaoğlu, “Doğal besinlerimizde çok az bulunan en önemli besin ögelerindendir. Gereksinimi çocuk ve yetişkinlerde günlük 10-15 mikrogram, 70 yaş üstünde 20 mikrogram kadardır. Çok dengeli bir beslenme programı ile günde en fazla 4 mikrogram kadar D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Karaciğer, balık ve yumurta doğal kaynaklarıdır. Örneğin 1 yumurta sarısında 2 mikrogram kadar vardır. Güneş, D Vitamini için en önemli kaynak… Günümüzde yaşam tercihleri ve yoğun iş temposu, bireylerin güneşten yararlanma imkanlarını kısıtlıyor. Ancak güçlü bir bağışıklık için D vitamini şart. D vitaminini doğal yollardan almamız bazen hayli güç olabiliyor. Bu durumda D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerden destek almamız gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Muratbey’den tüm topluma D vitamini desteği 

“7.  Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Aile Hekimliği Kongresi’ne kurumsal olarak katılım gösteren Muratbey, kongrede ArGe merkezi tarafından geliştirilmiş, D vitamini zengini inovatif ürünlerini katılımcılara tanıttı. Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana yediden yetmişe tüm Türkiye’de büyük beğeniyle tercih edilen Muratbey Plus ve Muratbey Misto, kongre katılımcılarından yoğun ilgi gördü. Bilindiği gibi, Muratbey’in D vitamini deposu “Plus-Burgu” “Plus-Taze Peynir” ve “Plus-Taze Kaşar” ürünleri ve aynı şekilde çocuklara peyniri severek tüketmeleri için hazırlanan dünyanın D vitamini ile zenginleştirilmiş ilk şekil şekil peyniri “Muratbey Misto”, bağışıklığı artırmak için ve günlük D vitamini ihtiyacını karşılamada yardımcı oluyor. 100 gramında 5 mcg D vitamini bulunan Muratbey Plus ve Muratbey Misto ürünlerinin 100 gramı, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberine (TÜBER) göre 2 yaş üstündeki tüm bireylerin günlük D vitamini gereksiniminin yüzde 33'ünü karşılıyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet