Alanya soğanı bilim dünyasına tanıtıldı

Alanya'da bulunan yeni bir yabani soğan türü, bilim dünyasında 'Alanya Soğanı' olarak kayıtlara geçti.

Yayınlanma:
Alanya soğanı bilim dünyasına tanıtıldı

Alanya'da yaşayan ve bitkiler üzerine amatör çalışmalar yapan Ahmet Tıraş, Söğüt Yaylası civarı dağlık alanda farklı olduğunu düşündüğü bir soğan türüne rastladı.

Tıraş, bitkiye ait detaylı fotoğrafları, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ile Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım'a ulaştırdı.

Araştırmalar sonucunda bitkinin literatürde kaydının olmadığı belirlendi.

Laboratuvar çalışmasının ardından hazırlanan bilimsel makale, uluslararası hakemli dergi Phytotaxa'da yayımlandı.

Bilim dünyasına kazandırılan bitkiye Türkçe isim olarak, 'Alanya soğanı' adı verildi. Bitkinin bilimsel ismi keşfi yapan Ahmet Tıraş'a atıfla 'Allium ahmet-tirasii Yıldırım' oldu.

alanya-sogani.jpg

"TÜRKİYE'DEKİ SOĞAN TÜRÜ 228'E YÜKSELDİ"

Prof. Dr. Hasan Yıldırım, Alanya soğanının keşfi ile Türkiye'de bulunan endemik soğan sayısının 113'e, Türkiye'deki soğan türünün de 228'e yükseldiğini söyledi.

Yıldırım, "Yurttaş bilgin dediğimiz kendilerini yetiştiren ve bilim insanları ile ortak çalışma yapan doğaseverler arttıkça ülkemiz doğası ve botanik bilimi adına çok önemli kazanımlar elde etmekteyiz. Halk ve bilim insanları arasında köprü görevi üstlenen yurttaş bilginlerin artması doğamızın korunmasında oldukça önemli bir rol oynamaktadır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet