Başkan Özçelik: "Alanya'nın kangren problemi kaçak yapılar"

Alanya Belediye Başkanı Özçelik, kaçak yapılarla mücadelede kararlılık mesajı verdi. Yerel ve ulusal basında geniş yer bulan bu sorunla ilgili konuşan Özçelik, denetimlerin kesintisiz sürdüğünü belirtti.

Yayınlanma:
Başkan Özçelik: "Alanya'nın kangren problemi kaçak yapılar"

Alanya’da kaçak yapılara asla taviz vermeyeceğini vurgulayan Başkan Özçelik, kaçak yapılarla mücadelede yerel ve ulusal basına yansıyan haberleri hatırlattı. Başkan Özçelik, şunları söyledi, "Kaçak yapıyla ilgili çalışmalarımızda kimseye taviz vermeyeceğimizi burada sizin huzurlarınızda bir kez daha tekrarlıyorum. Çünkü Alanya'nın kangren probleminden birisi herkesin bir köşeye derme çatma şeyler yapması. Kontrolsüzlükten dolayı bu tür binaların kaçak olarak yapılması ve yapıldıktan sonra da peşinde koşmamız. Dua edelim. Allah deprem vermesin. Hiçbir yere vermesin tabi ama bir deprem olacak olsa dünkü bizim arkadaşlarımızın durdurduğu yapının ortada kalması mümkün değil. O yapı yıkılır. Alanya'daki deprem katsayısı düşük olmasına rağmen o yapı şu andaki statik hesaplarındaki yanılmalar sebebiyle yanılma, derken arada kirişleri kestikleri için söylüyorum. O bina yerde kalır. İçinde de insanlar olursa Allah vermesin bir sürü insan orada vefat eder. Bu mücadelemiz kesintisiz devam edecek. Tüm Alanya'da ruhsat denetimlerimiz başlandı demiştik. Dün akşam itibariyle yaklaşık 2 bin 500 iş yerimizde denetleme yapıldı. Bunlara birinci etapta hiç ceza yazılmadı. Hepsine sadece tespit vakası düzenlendi. Şu anki oranımız yüzde 35. Yani Alanya'da denetlenen iki bin beş yüz işletmenin yüzde 35’i ruhsatsız. İnsanlarımız gayet zihniyet sahibi, ben yarım saat, 45 dakika ruhsat imzalıyorum. Sağ olsunlar, ruhsatlarını almaya geliyorlar. Gelsinler de ruhsatlarını alsınlar da hatta şunu da yapıyoruz, insanlar gelmiş dilekçesini vermişler ve 15 günlük süreleri dolmuş. Dolsun. Ruhsat işlemleri devam eden arkadaşlarımıza ruhsatınızı almadınız deyip ceza yazmıyoruz. Aksine destekleyerek yeni süreler veriyoruz."

"TEBLİGATLARIMIZ ULAŞTI"

Basın mensubunun sorusu üzerine, Değirmendere Mahallesi’ndeki kaçak yapıların durumu hakkında bilgi veren Başkan Özçelik, "Bana kalsa yarın yıkarım. Ama hepinizin bildiği üzere Türkiye bir hukuk devleti. Biz gerekli tutanaklarımızı tuttuk. Kararlarımızı aldık. Tebligatlarımızı da ulaştırdık. Şu anda bizim bitirmemiz, tamamlamamız gereken süreler var. O sürelerden sonra yıkım kararı zaten aldık. Ekonomik cezasını da yazdık. Yasalar çerçevesinde işlemlerimiz devam ediyor. Orasının yıkım kararı bizim tarafımızdan alındı. Şu gün dersem, yanlış olur. Avukatım var. Hukuki kısımlarıyla ilgili burada uzun uzun konuşmak doğru değil. Şu anda biz sadece yasal tebligat süreçlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Orada koskocaman bir ruhsatsız yapı var. Bir tek o da değil. Bir sürü yer var. Ama orası çok göz önünde ve böyle tam seçim döneminde herkesin gözünün içine sokula sokula yapılmış bir yapı" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet