İçişleri Bakanlığı’ndan “hafriyat” yalanına nokta!

İçişleri Bakanlığı, Lüleburgazlı bir iş insanının “Lüleburgaz Belediyesi hafriyat atıklarını düzensiz ve mevzuata aykırı bir şekilde çeşitli bölgelere döküyor” iddiasının gerçeği yansıtmadığı, Lüleburgaz Belediyesi’nin kaçak dökümle mücadele ettiği kararını verdi.

Yayınlanma:
İçişleri Bakanlığı’ndan “hafriyat” yalanına nokta!

İçişleri Bakanlığı, Lüleburgazlı bir iş insanının “Lüleburgaz Belediyesi hafriyat atıklarını düzensiz ve mevzuata aykırı bir şekilde çeşitli bölgelere döküyor” iddiasının gerçeği yansıtmadığı, Lüleburgaz Belediyesi’nin kaçak dökümle mücadele ettiği kararını verdi. Kararla birlikte Lüleburgaz Belediyesi’nin çevreci bir belediye olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu.

Ortaya koyduğu çevreci yatırımlarla Trakya’nın Türkiye’nin en dikkat çeken belediyelerinden biri olan Lüleburgaz Belediyesi’nin çevreci özelliği bu kez İçişleri Bakanlığınca da onaylandı. Lüleburgazlı bir iş insanının hafriyat atıklarının belediye tarafından mevzuata aykırı yerlere döküldüğü yönündeki iddiasının gerçeği yansıtmadığı İçişleri Bakanlığı’nca onaylandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla yayınlanan kararda Lüleburgaz Belediyesi’nin hafriyat atıklarını kanuna uygun yerlere döktüğünü ve kaçak döküm yapanlara gerekli yaptırımları uyguladığını belirterek, Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli ve meclis üyeleri hakkında soruşturma izni vermedi. Bu kararla birlikte söz konusu iddiaların asılsız olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Hafriyat dökmüyor, dökene de göz açtırmıyor!

29 Aralık tarihinde Lüleburgaz Belediyesi’nin tüm mevzuatlara uygun bir şekilde hafriyat atığı dökümü gerçekleştirdiği belirtildi. Kararda Lüleburgaz Belediyesi’nin hafriyatları belediye mülkiyetindeki 116 ada 155 parsel ile söz konusu asılsız iddiaların sahibi iş insanına ait belgeli hafriyat depolama sahasına döktüğü belirtildi. Bununla birlikte Lüleburgaz Belediyesi’nin kaçak döküm yapanlarla da mücadele ettiğinin vurgulandığı kararda, bazı vatandaşlar tarafından kaçak olarak yol kenarlarına dökülen atıkların tespit edildiğinde vatandaşlar hakkında işlem yapıldığı, tespit edilemediği durumda ise Lüleburgaz Belediyesi’nin hafriyatları kendisinin kaldırdığı vurgulandı.

O karar da mahkemeden dönmüştü!

Söz konusu iş insanının iddiaları sonucunda Lüleburgaz Belediyesi’ne ilk etapta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 216 bin 591 TL idari para cezası uygulanması kararına varılmıştı. Ancak Lüleburgaz Belediyesi’nin konuyu mahkemeye taşıması sonucunda yapılan araştırmalar sonucunda belediyenin herhangi bir şekilde çevreye hafriyat dökmediği tespit edilmiş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kestiği para cezası iptal edilmişti. İçişleri Bakanlığı’ndan da gelen kararla birlikte bazı yerel gazetelere de yansıyan asılsız iddiaların gerçeği yansıtmadığı bir kez daha tescillenmiş oldu.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet