İnsan Hakları Savunucularına Yönelik Baskılar Son Bulmalı

İnsan Hakları . Son dönemlerde insan hakları savunucularına yönelik baskılarda kaygı verici bir artış yaşandığını belirten Türk Tabipler Birliği tepki gösterdi.Başta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının...

Yayınlanma:
İnsan Hakları Savunucularına Yönelik Baskılar Son Bulmalı

İnsan Hakları . Son dönemlerde insan hakları savunucularına yönelik baskılarda kaygı verici bir artış yaşandığını belirten Türk Tabipler Birliği tepki gösterdi.

Başta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi olmak üzere, insan haklarının savunuculuğunu güvence altına alan uluslararası sözleşme ve belgelere karşılık Türkiye’de insan hakları savunucuları, ihlallerinin önlenmesi ve insan haklarına yönelik saygının korunup geliştirilmesi adına yürüttükleri çalışmalar nedeniyle kolluk baskısına, yargısal ve idari tacizlere, tehdit, hedef gösterme ve misillemelere maruz kaldıklarını belirten Türk Tabipler Birliği açıklamasında, “Bunun en son örneği bu sabah İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin basılması, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri’nin gözaltına alınması ve şube evrakına el konmasıdır. Son dönemde İHD Eş Genel Başkanı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi Öztürk Türkdoğan hakkında ardı ardına açılan davaları da bu baskılara örnek olarak anmak gerekmektedir.” dedi.

İnsan Hakları Savunucularına Yönelik Baskılar Son Bulmalı

Taciz ve baskılara hiçbir şekilde boyun eğmeyecekler

Bu tacizler, keyfilik, hukuk dışılık ve açılan davalar insan hakları alanına yönelik saldırılarla bir bütün olarak kolluk faaliyetinin ve hukukun siyasal iktidar tarafından nasıl bir baskı aracına dönüştürüldüğünün açık bir ifadesidir diyen TTB, ” Ancak bilinmelidir ki, Türkiye’de insan hakları mücadelesi verenler, bu taciz ve baskılara hiçbir şekilde boyun eğmeyecektir. Siyasal iktidar, başta BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve belgelerde belirtilen insan hakları savunucularının korunmasıyla ilgili tüm yükümlülükleri ihlalinden bir an önce vazgeçmelidir.” şeklinde açıklamada bulundu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet