İstanbul Gönüllüleri Üreten Kadınları Desteklemeye Devam Ediyor

İstanbul Gönüllüleri, Dünya Kadınlar Günü’nde Beylikdüzü ve Çekmeköy’de gerçekleştirdiği Kadın Emeği Pazarı etkinlikleri ile üreten kadınlara destek veriyor.

Yayınlanma:
İstanbul Gönüllüleri Üreten Kadınları Desteklemeye Devam Ediyor

İstanbul Gönüllüleri, Dünya Kadınlar Günü’nde Beylikdüzü ve Çekmeköy’de gerçekleştirdiği Kadın Emeği Pazarı etkinlikleri ile üreten kadınlara destek veriyor. 1 – 14 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek pazarlarda el emeği ile üretim yapan 644 kadın emek dolu ürünlerini tüketici ile buluşturacak. Beylikdüzü 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Meydanı ve Çekmeköy Meydanı’ndaki pazarlar her gün saat 12.00 ile 20.00 arasında açık olacak. Ayrıca; İBB Kültür Sanat tarafından oluşturulan programlar da etkinliğe renk ve eğlence katacak.

 

Evlerinde kendi imkânları ile üretim yapan kadınlar, İstanbul Gönüllüleri tarafından hayata geçirilen Kadın Emeği Pazarı etkinliklerinde ürünlerini tüketici ile buluşturma fırsatı yakalıyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlenen pazarların bu seferki adresleri Beylikdüzü ve Çekmeköy olacak. 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Meydanı ve Çekmeköy Meydanı ve 1-14 Mart tarihleri hayata geçirilecek pazarda, el emeği ile üretim yapan üretici kadınlar birbirinden renkli el emeği ürünleri sergileyerek satışa sunacaklar. 

El yapımı sabundan keçe ürünler, seramikten takıya 12 farklı kategoride ürün ve hediyelik eşyaların yer aldığı stantlar pandemi sürecinin gerektirdiği sosyal mesafe kurallarına uygun olarak konumlandırıldı. Toplam 644 kadının dönüşümlü olarak ürünlerini tüketici ile buluşturacağı etkinliklere İBB Kültür Sanat tarafından düzenlenecek aktiviteler renk katacak. Büyükler ve çocuklar için düzenlenecek gösteri, konser ve atölye çalışmaları ziyaretçilerin yanı sıra katılımcıların da daha renkli bir Pazar yaşamasını sağlayacak.

Kadın Emeği Pazarı, pandemi süreci ile birlikte evde kalış süreleri ve buna bağlı olarak üretimleri artan ancak ürünlerini potansiyel alıcılar ile buluşturma konusunda zorluk yaşayan üretici kadınlar için büyük bir fırsat niteliğinde. Kendi olanaklarıyla üretim yapan ancak ürettikleri ürünleri tüketiciyle buluşturma konusunda sıkıntı yaşayan kadınlar için Aralık 2020’de harekete geçen İstanbul Gönüllüleri, el emeği ürünleri ile kadınların aile bütçesine katkıda bulunmalarını hedefliyor.

İstanbul Gönüllüleri Kadın Emeği Projesi kapsamında İstanbul’un farklı ilçelerinde gerçekleştirilen Kadın Emeği Pazarı etkinlikleri kadınların aile bütçelerine katkıda bulunmalarına destek olurken diğer yandan da emek dolu ürünlerle kuruldukları meydanlara renk katıyor.  Zorlu pandemi sürecinde kadın emeği ve dayanışmaya destek veren pazarlar katılımcılar ve ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

 

4 bine yakın kadın yararlandı

Kadın Emeği Projesi kapsamında 2020 Aralık ayından bu yana İstanbul’un çeşitli ilçelerinde 14 Kadın Emeği Pazarı gerçekleştirildi.  Kadın Emeği Pazarı etkinliklerinin yanında üretici pazarı çalışmaları, sosyal paydaşlarla işbirlikleri ile üretici kadınların daha fazla satış kanalına ulaşmaları amacıyla çeşitli çalışmalar da proje kapsamında hayata geçirildi. Projenin bir başka önemli ayağını oluşturan  “eğitim” alanında ise üretici kadınların ihtiyaç ve beklentilerinden yola çıkılarak ücretsiz eğitim programları gerçekleştiriliyor. Düzenlenen eğitimlerden bugüne dek 1300 kadın yararlanıcı olarak katıldı.  Gönüllü profesyonel ve eğitmenlerin desteğiyle gerçekleştirilen eğitimler 7 ana başlıkta 12 ayrı içerikten oluştu.

 

Kadın Emeği Projesi kapsamında hayata geçirilen çalışmalar için www.istanbulgonulluleri.org adresini ziyaret edebilir; el emeği ile üreten kadınlara destek olmak için ise 1-14 Mart tarihleri arasında Beylikdüzü ve Çekmeköy’de kurulan Kadın Emeği Pazarlarını ziyaret edebilirsiniz.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.