‘İzmir Depremini Önceden Tespit Ettik’ İddiası

Depremi önceden tespit etme konusunda araştırmalar yaptıklarını belirten Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday,  cihazlarında İzmir depremi öncesinde anormallikler tespit ettiklerini açıklaoı.Sismik hareketler...

Yayınlanma:
‘İzmir Depremini Önceden Tespit Ettik’ İddiası

Depremi önceden tespit etme konusunda araştırmalar yaptıklarını belirten Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday,  cihazlarında İzmir depremi öncesinde anormallikler tespit ettiklerini açıklaoı.

Sismik hareketler hakkında 15 yıldır çalışmalar yürüten Fuat Agalday bilim dünyasının deprem konusunda iki görüşe ayrıldığını, birinin depremin önceden tahmin edilecemeyeceğini bir görüşün ise tahmin edilebileceğini savunduğunu söyledi. Agalday “Biz mümkün olduğunu söyleyen hoclarımızla aynı şeyi düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Mutlaka bir gün hava durumu olayları gibi yer altı olaylarını da birkaç gün önceden haber verilecek duruma getireceklerini iddia eden Agalday , başarılı olmaları durumunda can ve mal kaybının en aza ineceğini söyledi.

İzmir Depreminden Önce Cihazlarda Anormallik Gördük

İzmir depremi öncesinde cihazlarından bazı anormal bilgiler aldıklarını anlatan Agalday, “Bu deprem gelmeden önce izlediğimiz cihazlarda anomalileri gördük. Deprem istasyonları henüz araştırma geliştirme (ARGE) çalışması durumunda. Depremlerin tahmini bilim insanlarının halen üzerinde çalıştığı bir konu. Doğa Hareketleri Araştırma Derneği istasyonları test aşamasında görüyor. İstasyonlar yerel yönetimlerin desteği ile kuruluyor” diye konuştu.

Marmara ve Ege bölgesinde faaliyet gösteren derneğin 1999 depreminden sonra çalışmalara başladığını ifade eden Agalday İstanbul Teknik Üniversitesi kontrol ve bilgisayar mühendisliği profesörü Berk Üstündağ ile çalışmaların başladığını ifade etti. Depremleri tahmin etmenin çok zor bir iş olduğunu söyleyen Agalday “Can kayıplarını önlemek adına motive oluyoruz. Türkiye’deki yapı durumu belli . İzmir’de bunu üzülerek gördük. Biz inanıyoruz 5.0 üzerindeki depremlerden önceden haberimiz olacak can ve mal kaybını önleyeceğiz” dedi. İzmir’de yaşanan depremle ilgili olarak Ege bölgesinin önümüzdeki 30 gün dikkatli olması gerektiğini savunan Agalday hasarlı binalardan uzak durun çağrısı yaptı. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet